Francouzská červená vína vám zachutnají 

Přidat na Seznam.cz

Francie je země, která vyniká výrobou kvalitních vín, přičemž v současné době její produkce přesahuje sedm miliard lahví ročně. Francouzských vín je vskutku pestrá škála, a to od červených, růžových a bílých až po šumivá, sladká a fortifikovaná. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno byste měli při výběru zvážit.

Označení původu je zárukou kvality francouzského vína

Výroba vína ve Francii je chráněna velice přísným systémem (kontrolované označení původu), který vyžaduje dodržování určitých předpisů a norem kvality. Proto je důležité ověřit si, zda má vybrané francouzské červené víno tuto záruční pečeť. Ve Francii se setkáte se čtyřmi kategoriemi vín: 

  • A.O.C (Appellation d’Origine Contrôlée): Zahrnuje přísně definovaná kritéria výroby, jako jsou zeměpisná oblast, hrozny a techniky pěstování.
  • VDQS (Delimited Wines of Superior Quality): Jedná se o mezistupeň před získáním označení DOC.
  • Vin de pays (zemské víno): Víno pochází z produkční oblasti uvedeného území.
  • Vin de table (stolní víno): Víno je určené ke každodenní spotřebě.

Ne všechna dobrá francouzská vína jsou drahá

Sice je pravda, že některá z nejlepších známých francouzských vín jsou drahá, ale pravdou je, že můžete najít i dobré varianty za dostupnější ceny. Francouzská červená vína rozhodně stojí za ochutnání. 

Vedle ceny existují i další ukazatele, které vám pomohou ocenit kvalitu vína. Velmi užitečné je tedy nejen označení původu, ale také ročník. Mezi nejlepší ročníky francouzských vín patří např. 1929, 1945, 1959, 1982, 1990, 2000, 2005, 2009 a 2010.

Klíčová je oblast, ze které víno pochází

Francouzská vína se vyrábějí prakticky v celé Francii s výjimkou Bretaně, Normandie a Nord-Pas de Calais. Každý region má však svá specifika a produkuje velmi odlišná vína. Je důležité vzít v úvahu specifické vlastnosti a nejčastěji používané odrůdy hroznů v každém z nich, abyste věděli, co od jejich vín očekávat.