Gymnastický míč a sezení na něm: Co byste měli vědět
Všichni moc dobře víme, že osmihodinové sezení v práci na kancelářské židli není zrovna ideální. Naše tělo bylo stvořeno k pohybu, nikoliv k sedavému stylu života. Existují ale různé zlepšováky, které negativní efekty sezení zlepšují. Jedním z nich je třeba gymnastický míč.
V čem je jiné, když se posadíte na gymnastický míč? Na židli se sedí pohodlně, nemusíte při tom ani zapojovat žádné svaly. Zato na míči je nutné neustále vyrovnávat těžiště, a tím aktivujete různé svaly zad a břicha. Právě proto dnes najdete gymnastické míče nejen v tělocvičnách, ale i v kancelářích.
Gymnastický míč znamená, že mám vyhráno?
Ne tak docela. Sezení na gymnastickém míči je bezpochyby lepší než na klasické židli nebo křesle. Sed je ale stále jen sedem. Kromě toho vás i ze sezení na gymnastickém míči mohou bolet záda – unavíte a přetížíte si svaly, které udržují tělo vzpřímeně.
Nejlepším řešením tedy je kombinovat klasickou kvalitní židli s míčem, na kterém se pomalu pohupujete nebo kroužíte pánví. Tím z pasivní činnosti uděláte aspoň trochu aktivní. Pořád ale platí, že byste měli dbát na dostatek pohybu.
Jak se vlastně na míči správně sedí?
První krok je vůbec vybrat vhodnou velikost. Pro postavu o výšce 165 až 175 cm by měl míč mít průměr 65 cm. Další údaje si dohledáte na internetu. Pokud si pořídíte míč nevhodné velikosti, bude se vám na něm sedět špatně. Ideálně byste kyčle měli mít o něco výše než kolena a nohy celou plochou chodidla opřené o podlahu. Na míči se sedí celými stehny, neseďte na kraji. Lýtka se do něj zapírat nemají.
Zacvičte si s gymnastickým míčem
S míčem se dá dělat mnohem více než jen sedět. Dá se použít k protahování i posilování podobně jako další pomůcky, které koupíte v e-shopu Köck Sport. Vybavte se pro zdravější životní styl!