Jak podnikat z domu? Využijte zkušenosti jiných

Přidat na Seznam.cz

Začít s podnikáním není nikdy jednoduché a vyžaduje to hodně práce a zanícení. Pokud se však chcete seriózně pustit do podnikání, možná byste měli zvážit možnost podnikat z domu. Je to totiž velmi efektivní způsob, jak udržet vaše náklady na minimu. Kromě toho však podnikání z domova přináší i mnoho jiných pozitiv.

Podnikání z domu je dnes mimořádně populárním a dokonce až více než 60% lidí, kteří se rozhodnou pro podnikání, tak udělají z domu. Nedělají to jen Freelancer, nebo lidé pracující v IT sektoru, či editoři. Tento způsob podnikání mají v oblibě i umělci, řemeslníci, účetní a daňoví poradci a jiní.

Výhody podnikání z domu
Asi nejpodstatnější výhodou podnikání z domu je, že je méně finančně nákladné. Nemusíte platit pronájem za kancelářské prostory, nemusíte chodit na obědy do restaurací a ušetříte i na dopravě, a to nejen peníze, ale i čas. Představte si například, že do práce denně docházíte přibližně hodinu, za týden je to pět hodin. Pět hodin, které jste mohli využít na vydělávání nebo na něco, co vás baví.

Možná vás zajímá, jestli můžete mít při práci z domu zaměstnance. Samozřejmě, že můžete. Mnozí podnikatelé však využívají outsourcing místo aby přijímali zaměstnance. Pokud se však rozhodnete někoho zaměstnat, klidně mohou i vaši zaměstnanci pracovat z domu.

Možná se obáváte toho, že se vám bude prolínat pracovní život se soukromým. Tomuto lze předejít, je však třeba být disciplinovaný. Nejvhodnější je vytvořit si doma pracovní prostor, kancelář či pracovnu, ve které se zavřete a budete pracovat. Po práci ji zavřete a jste doma, a to tělem i duchem.

S podnikáním z domu, tak jako s jakýmkoli jiným podnikáním, souvisí i jistá legislativa. Budete muset vybavit všechny potřebné náležitosti týkající se založení živnosti nebo firmy – registrace na daňovém úřadě, v pojišťovně, živnostenském úřadě a jinde.

Myslete i na vztahy se sousedy. Pokud si nedáte pozor, může se stát, že vaše podnikání a činnosti s ním související, budou mít vliv na prostředí, ve kterém žijete. Sousedům například nemusí vyhovovat, že budete u vás provádět zákaznický servis a od rána do večera budete například vyměňovat pneumatiky na autech z celého města.

Nezapomínejte ani na závistivce. Kolem vašeho podnikání z domu se může rozvířit v okolí diskuse a když máte kolem sebe nepřející, měli byste se vyzbrojit pořádnou dávkou trpělivosti.