Jak probíhá exekuce z pohledu věřitele?
Půjčili jste před nějakým časem v dobré víře peníze, ale dlužník přestal splácet? Ignoruje vaše prosby i všechny další formy komunikace? V takovém případě se nedá nic dělat – na scénu přichází exekuce. Jak probíhá a v čem je lepší než klasický soud?
Jednodušší než soudní pře
Začínáte mít dlužníka plné zuby a chcete mít své finance zpátky? Pak zapomeňte na složitý a zdlouhavý soudní spor. Vymáhání pohledávky totiž může proběhnout mnohem elegantněji.
Šikovnějším řešením je klasická exekuce. My vám nyní povíme, co od ní můžete/nemůžete očekávat:
- Prvním krokem na cestě k získání peněz je konkrétní exekutor. Ten na základě předložených informací zhodnotí několik důležitých specifik – předpokládanou úspěšnost, dobu vymáhání i náklady spojené s tímto procesem.
- Následně zvolený exekutor sepíše potřebné dokumenty, zastaví se u soudu a podá návrh na exekuční řízení. Soud má dle zákona patnáct dní na to, aby celý proces schválil/zamítl.
- Ještě před začátkem exekuce musíte exekutorovi složit vratnou zálohu, jež je vypočítaná podle výše vymáhané pohledávky. Soudní poplatek neplatíte. Samotné náklady na exekuci a odměnu exekutora platí dlužník.
- Exekutor zkontaktuje dlužníka a předá mu exekuční příkazy, které se vztahují na jeho nemovitý či movitý majetek.
Na koho se obrátit?
Vaše první kroky by měly vést na ověřený exekutorský úřad s dobrým jménem. Pokud si nejste něčím jistí, nejdříve si zavolejte a zeptejte se, jaké podklady si máte připravit.
Dobré jméno si za léta praxe vybudoval například exekutorský úřad Ostrava pod vedením Mgr. Pavly Fučíkové. Jeho internetové stránky najdete pod výše vloženými odkazy. V nich se ihned dozvíte přesný postup exekučního řízení, získáte všechny potřebné informace a také najdete kontaktní údaje.
Přejeme vám hodně štěstí!