Jak si udržet přehled o nákladech za teplo?

Přidat na Seznam.cz

Nic nedokáže zkazit náladu tak, jak když vám dorazí nedoplatek za energie. Stává se to poměrně často, protože většinou podceníme prvotní zálohy, ceny energií v průběhu roku také stoupají. Lze tomu ale částečně předejít.

Měřiče tepla, měření tepla

Pokud jste majitelem bytu, domu nebo kancelářských prostor, měřáky na topení dávají smysl. Měřiče tepla dokážou ušetřit značnou část nákladů až 35%. V tomto případě si dokážete jistě spočítat k jaké úspoře můžete během určitého období dojít. Každý podnikatel či majitel nemovitosti si přeje mít co nejnižší náklady, neboť ušetřené peníze může investovat zpět do něčeho, co mu bude zase vydělávat další peníze. Měřiče tepla se tak zdají jako velmi zajímavé řešení úspoře za energie.

Instalace měřičů tepla umožňuje rozúčtování nákladů za tepelnou energii dle opravdových spotřeb jednotlivých plátců energie. S tímto měřením tepla uhradíte pouze spotřebovanou energii. Udržujete si tak vlastně přehled o nákladech za teplo.

Indikátory měřičů tepla samozřejmě automaticky neovlivňují dodávku tepelné energie, avšak nezanedbatelně přispívají k ušetření nákladů, které byste museli nadbytečně zaplatit. Měření motivuje uživatele šetřit. Úspory na tepelné energii dosahují až 35% v kombinaci s instalací TRV. Vzhledem k tomu, že ceny tepla neustále rostou je instalace měřičů tepla velmi ekonomická investice s návratností přibližně do 1,5 roku s životností zařízení přibližně 10 let.

Typy měřičů

Se správnou volbou měřičů tepla vám samozřejmě poradí specializovaní prodejci, avšak pro všeobecný přehled uvádíme jednotlivé typy.

Odpařovací indikátory

Nejjednodušší způsob jak indikovat dodávky tepelné energie. Používá se nejdéle nicméně není úplně přesný.

Jednočidlové elektronické indikátory

Jednočidlové elektronické indikátory měří pouze povrchovou teplotu topného zařízení v daném místě.

Dvoučidlové elektronické indikátory

Nejmodernější dvoučidlové elektronické indikátory měří kromě povrchové teploty zařízení i teplotu vzduchu v místnosti. Může se tak porovnávat množství tepla putujícího do místnosti.

Je tedy už pouze na vás, zda-li chcete dobře investovat a ušetřit.