Jak ušetřit za teplo? S rekuperací to zvládnete!!!

Přidat na Seznam.cz

Rekuperace do bytu, nebo domu, je energeticky úsporná forma ventilace místnosti. Čerstvý vzduch je přiváděn zvenčí a současně je odsáván odváděný a použitý vzduch s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Vzduch dodávaný do budovy je filtrován – bez hmyzu, prachu a větších znečišťujících látek. Kromě toho se v chladných měsících, kdy je zapnut domácí topný systém, studený vzduch nasávaný zvenčí ohřívá vzduchem odsávaným z místností. Odtud tedy zpětné získávání tepla z ventilace a výsledné úspory tepla.

Umístění rekuperační jednotky spočívá v instalaci rekuperátoru a rozmístění ventilačních trubek na skrytých místech v domě nebo bytě. Způsob a trasa instalace závisí hlavně na jejím typu: od tradičních ocelových potrubí velkých průměrů až po moderní polyethylenové trubky, které lze umístit například v podlahovém potěru nebo stropu. Nejčastěji se nachází v podkroví a odtud jdou do spodních pater domu. V případě domu s druhým patrem musí být potrubí stále propojeno s místnostmi v přízemí. V domě s rekuperací je každý pokoj odvětráván: od předsíně, přes chodbu, pokoje, prádelnu, koupelnu včetně kuchyně. Garáž a kotelna nejsou obvykle větrány. V některých pokojích nedochází k přívodu ani odvodu vzduchu. Vzduch jimi jemně a volně proudí díky výřezům ve dveřích.

Hlavním prvkem rekuperačního systému je rekuperátor (větrací jednotka se zpětným získáváním tepla), ve kterém výměník získává energii ze vzduchu extrahovaného z místností. Toto je rekuperace vzduchu. Výběr rekuperátoru se správným výkonem je klíčem k efektivní a energeticky úsporné ventilaci. Pokud je rekuperátor příliš slabý, aby dodával přiměřené množství vzduchu navržené a nezbytné pro dosažení pohodlí, místnosti zůstanou nedostatečně větrané: budou dusné a zatuchlé.

Rekuperátor lze instalovat v nepoužitelném podkroví, garáži, kotelně nebo jiné technické místnosti. Je důležité, aby nesousedil s „tichými“ pokoji, jako jsou ložnice nebo dětské pokoje, protože ventilátory rekuperátoru vydávají zvuk. V nejlepších zařízeních je to však velmi tiché. Podobně jako zvuk pohybu vzduchu ve ventilačním potrubí.

Cena instalace rekuperace závisí na velikosti nemovitosti. Dále je rozhodující počet pokojů, typ rekuperátoru, druh použité instalace a další možnosti: zemní výměník tepla, chladicí jednotka, ionizační zařízení vzduchu a typ ovládání. Pokud se rozhodnete pro rekuperaci vzduchu ve vašem bytě nebo domě, stojí za to věnovat pozornost zkušenostem a profesionalitě v oblasti instalace rekuperace.

V každém případě se můžete obrátit na specializovanou firmu, která je odborníkem na rekuperace Aldes.