Jak vybrat správnou autožárovku?

Přidat na Seznam.cz

Výběr správného osvětlení auta je nedílnou součástí bezpečné jízdy na pozemních komunikacích. Volbou správné autožárovky si zajistíte nejen bezpečnou jízdu, ale i krásnou viditelnost na silnici v nepříznivým počasí nebo za tmy. Z tohoto důvodu je důležité dbát na správný výběr autožárovek a nepodcenit jej.

Jestliže zavítáte do jakéhokoliv obchodu s autodoplňky, zjistíte jednu podstatnou věc a to tu, že autožárovek je více typů a druhů. Samozřejmě jsou jiné žárovky obrysové, potkávací nebo v blinkrech, které se liší svou velikostí a barvou. Stejně tak je několik typů žárovek. Existují žárovky halogenové, LED žárovky a xenonové. Halogenové jsou nejobyčejnějším typem. LED žárovky jsou v dnešní době velmi oblíbené, mají delší životnost než halogenové, jsou výkonné a mají lepší svítivost. Díky tomu jsou úsporné a ekologické. Xenonové oproti předešlým zmíněným žárovkám vám zaručí jasné osvětlení i v noci a za nepříznivých povětrnostních podmínek jako je déšť nebo mlha.

Než se vydáte žárovku koupit, ujistěte se, jaký přesný typ potřebujete, ne každá žárovka pasuje do všech automobilů, může se lišit paticí. Přesný typ žárovky bývá uveden výrobcem automobilu.

Při samotném výběru se zaměřte na svítivost, která je uváděna v lumenech. Na krabičce ji naleznete pod písmenem L. Čím vyšší číslo, tím silnější světlo a samozřejmě lepší viditelnost. Příliš ale vysoká svítivost, může oslňovat protijedoucí vozy, což není vůbec žádoucí a bezpečné jak pro vás, tak především pro ostatní řidiče jedoucí v protisměru.

V neposlední řadě se soustřeďte též na teplotu světla. Najdete ji též na krabičce pod označením K neboli kelvin. Čím vyšší hodnota, tím je barva chladnější a modřejší, čím je číslo nižší, tím je barva teplejší a více žlutá. Zde záleží již na vašich preferencích, co vám více vyhovuje.

Žárovek v obchodě naleznete od různých značek v různých barvách a cenových relacích. Ne vždy ale platí, že nejdražší se rovná nejlepší. Zkuste se raději zaměřit na známé renomované značky, popřípadě si přečíst na danou značku autožárovky recenze uživatelů.

Pokud si nebudete vědět rady s výběrem jakékoliv autožárovky, zkuste oslovit některého prodejce autodílů jako například obchod Polychroma – autodíly a doplňky. Kontaktovat je můžete telefonicky nebo e-mailem, veškeré kontakty naleznete na webových stránkách www.autodilyadoplnky.cz. Firma má dlouholeté zkušenosti s prodejem autodílů, proto zde naleznete i spoustu ochotných a zkušených odborníků, kteří vám rádi poradí se správným výběrem. Pokud byste stáli spíše o osobní konzultaci a byli byste poblíž Krnova, nebojte se navštívit i kamennou prodejnu. Určitě budete nadmíru spokojeni.