Jaké jsou rozdíly mezi kalibry závitovými a válečkovými?

Přidat na Seznam.cz

Kalibry jsou praktické nástroje používané pro kontrolu rozměrů nebo tvarů vyrobených předmětů a součástek. Existuje spousta druhů kalibrů, ovšem v následujících řádcích se zaměříme především na závitové a válečkové, abyste pochopili, jak pracují a k čemu vlastně slouží. 

Závitové kalibry

První možností je kalibr závitový, což je speciální měřicí nástroj sloužící pro ověřování rozměrů a tvaru závitů, jak samotný název napovídá. S takovým kalibrem ověříte vnější i vnitřní rozměry závitů. Speciálně tvarovaný design napomáhá kontrole, zda je profil závitu správný, či nikoliv. 

Závitové kalibry nachází uplatnění především v průmyslu, a to v oblastech, jako jsou strojírenský a automobilový průmysl, letecký průmysl a podobně. Jedná se totiž o odvětví, kde je nezbytné zajistit správnou montáž a funkci zařízení. Přesnost je tedy na prvním místě. 

Válečkové kalibry

V případě válečkových kalibrů narazíte na nástroje sestávající ze dvou paralelních válečků, jež jsou určeny ke kontrole vnitřního průměru otvoru. Při vložení válečků do otvoru jednoduše zjistíte vzdálenost mezi válečky. Odpovídá, nebo ne? 

Stejně tak válečkové kalibry zjišťují, jestli je otvor perfektně kruhový, zda má nějaké výstupky či nerovnosti. Válečkové kalibry jsou běžné ve strojírenství, kde je přesnost klíčová, a to jak u výroby, tak i montáže. Stejně tak se používají v jakémkoliv dalším průmyslu, který vyžaduje kontrolu vnitřních průměrů otvorů s vysokou přesností. 

Ať už potřebujete prověřit závit, nebo průměr otvoru, kalibry jsou neocenitelnými nástroji, které pomáhají zajistit kvalitu a přesnost výroby. Zatímco závitové kalibry jsou nezbytné pro práci se závity, válečkové kalibry jsou klíčové pro přesné měření vnitřních průměrů. Oba typy kalibrů mají své specifické využití a jsou nezbytné pro různé aplikace v průmyslu.