Jaké pojistky je vhodné si ponechat a jaké zrušit? 

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako se vláda pokouší konsolidovat finance, to samé v současné době činí spousta rodin. Zatímco výdaje rostou, příjmy v lepším případě zůstávají stejné. A pokud je rodinný rozpočet napjatý, je jen otázkou času, kdy se mu financí nebude dostávat. Na místě pak je začít šetřit. Některé výdaje si zkrátka odpustit. No jo, ale jaké? 

K úpravě rodinných financí je nucena přistoupit spousta rodin. Nejprve škrtají tzv. zbytné výdaje. Omezují ty, bez nichž se zkrátka obejdou. Přestávají utrácet za zábavu, chodit do restaurací a nechávají si zajít chuť na nové oblečení a elektroniku. Spousta rodin prozkoumává i uzavřené pojistky. 

Má pojištění smyl? 

Je pravda, že většina pojišťoven začíná zdražovat. Pojištění majetku se v průměru zdražuje zhruba o třetinu. Lidem tak v hlavě začíná hlodat červíček, jestli to už není moc, nebo dokonce, zdali jejich pojistka vůbec má smysl. S odpovědí na tuto otázku ale nespěchejte. Víte, co se říká? Že smůla nechodí po horách, ale po lidech. Celý život si platíte pojištění, aniž by došlo k jakémukoliv plnění, pak ho zrušíte a ejhle. Pohroma v podobě škody za několik milionů korun. 

Jakou pojistku uzavřít? 

Abychom ale odpověděli na otázku vznešenou v titulku tohoto článku. Například Allianz pojišťovna Ostrava pojistí vaše auto, majetek, podnikání, cesty do zahraničí i život. Pojištění Ostrava, to je pojištění životní, úrazové, cestovní i majetku. Autopojištění i pojištění podnikatelů. Pokud uzavřete všechny pojistky, vyjde vás takové pojištění na pěkných několik tisíc měsíčně. Pokud si takovou částku nemůžete dovolit, stanovte si priority. 

Co pojistit? 

Určitě si pojistěte komodity, s nimiž jsou v případě škody spojeny velké finanční náklady. A odpovězte si na otázku, zdali byste v případě škody ji byli schopni a ochotni uhradit. Vlastníte-li rodinný dům, pojištění nemovitosti je naprostým základem. To samé platí na havarijní pojištění pro vlastníky automobilu. Za zvážení už pak stojí například životní pojištění, které má význam spíše pro živitele rodiny, která je na nich finančně závislá. Pokud děti nemáte, vlastně ho ani nepotřebujete. Pokud tedy nezvolíte typ pojištění, jehož součástí je i spoření. 

Nechte si poradit

Úplně nejlépe ale uděláte, když své pojistky proberete s odborníkem, kterého nejdete například na odkazu Allianz Ostrava. Ten vás do nich patřičně zasvětí, popřípadě vám nabídne pojištění na míru, a to jak vašim potřebám, tak i rozpočtu.