Jakou roli má hlava motoru?

Přidat na Seznam.cz

Hlava motoru je robustní, protože odolává obrovským tlakům a velmi vysokým teplotám. Zároveň je velice důležité, aby si zachovávala svůj tvar a formu, protože jedině tak utěsní za pomoci těsnění blok válců. Hlava motoru je zkrátka klíčem k řízení proudění vzduchu do válců i z válců a nasazení paliva. 

V hlavě motoru jsou uloženy vstřikovače a ventily. Obsahuje více pohyblivých částí než kterákoliv jiná část motoru. Přestože si toho většinou nevšimnete, hlava motoru hraje nenahraditelnou roli. Jedná se o pevný prvek, který je v horní části agregátu a zakrývá jeho pracovní části. 

Uvnitř hlavy se nachází celá řada průchodů, tedy takzvaných portů či drah. Směs vzduchu se jimi dostává ke vstupním ventilům. Další dráhy uvnitř hlavy válců jsou cestou, kterou putují výfukové plyny, když opouštějí hlavní blok motoru. 

Extrémní teploty

U všech motorů chlazených vodou obsahuje hlava také kanály a průchody, a ty slouží k proudění chladicí kapaliny, jež se skládá z vody a nemrznoucí směsi. Odvádějí přebytečné teplo z hlavní části motoru do chladiče, čímž zabraňují riziku přehřátí a poškození. Není divu, že hlava motoru je vystavena extrémním teplotám, kterým musí odolávat. 

Co se skrývá pod ní?

Pod hlavou se nachází více pohyblivých částí než kdekoliv jinde v motoru, a to především ventily a vstřikovače paliva, které jsou přesně kalibrovány podle potřeb motoru. Protože jsou pevně umístěny a utěsněny těsněním hlavy, netrpí hlava stejným opotřebením jako pohyblivé části motoru, a proto se mění relativně zřídka. 

Pokud hledáte internetový obchod, kde byste mohli zakoupit nejen hlavu motoru, ale i další důležité součástky, stačí se podívat do nabídky e-shopu AutodilyVojkov.cz. Budete nadmíru spokojení s pestrostí nabídky i s cenovou politikou. Zakoupíte zde vše na motor.