Kamna se dnes vyplatí více než kdykoliv předtím

Přidat na Seznam.cz

Většina domácností u nás topí buďto plynem nebo pomocí elektrické energie. To je samozřejmě trochu problém, jelikož zrovna tyto komodity v poslední době nebývale podražily. 

Proto dnes lidé provádí doma různá drakonická opatření, aby se vyhnuli nutnosti platit příliš vysoké zálohy. Tento problém má však i daleko elegantnější řešení, a sice krbová kamna. 

Dřevo se dnes pořád vyplatí

Tradiční krbová kamna fungují na dřevo, což je samozřejmě hlavní důvod, proč sáhnout právě po tomto druhu vytápění. Dřevo se totiž stále dá sehnat za docela normální peníze, i když je jasné, že i ono v posledních měsících docela zdražilo. 

Skvělé je, že jde o obnovitelný zdroj energie, takže když s ním nebudeme moc plýtvat, nemůže nám teoreticky dojít. Se dřevem se samozřejmě nedá topit třeba v továrnách či provozovnách, ale valná část českých domácností si kamna koupit může.

Komu by vadila polena, případně nemá vhodné místo k jejich uložení, klidně si místo nich může koupit daleko skladnější pelety. Jedná se v podstatě o stlačené třísky, které rovněž fungují jako fajn palivo. Dobrou zprávou pak je, že tento druh topiva je reálné vzhledem k nepromokavým obalům skladovat i na místech, kde není zrovna moc sucha.

Jak vybírat?

Vybírat kamna je dobré vždy s nějakým obchodníkem, případně se nechat směrovat prodavačem. Lidé se totiž často zaměřují na nepodstatné věci typu vzhled. Vizuální vlastnosti kamen jsou pochopitelně podstatné, ale stále hrají druhé housle.

Zásadní je zaměřit se na výhřevnost. Ta by měla být vzhledem k proporcím domu či bytu tak akorát. Tedy ani moc vysoká, avšak ani příliš nízká.

Údržba

Údržba krbových kamen je nezbytná, ovšem nikoliv složitá. Kdo má peněz na rozdávání, nechť si k tomuto účelu zve kominíka, nicméně jednou za čas vyčistit kouřovodynení vůbec náročné. Kouřovod musí být prostý sazí hlavně proto, aby skrze něj mohl volně odcházet dým.