Levnější software není jen chimérou

Přidat na Seznam.cz

Počítače se samy od sebe nikdy plnohodnotně nerozjedou. K tomuto účelu potřebují mít nějaký systém. Naprostá většina uživatelů používá Windows, i když ten je dost drahý. Ovšem i tento software se dá sehnat mnohem levněji, případně ho lze vyměnit za konkurenční systém zdarma.

Ubuntu neocení každý

Microsoft Windows 11 a jeho další verze jsou nahrány ve stovkách milionů počítačů po celé planetě. Přitom zde existuje Ubuntu, který se distribuuje zdarma. Proč tedy není Ubuntu jednička, ale krčí se někde v koutě?

Těch důvodů je mnoho. I když mít zdarma super funkční systém zní jako pohádka, realita je trochu složitější. Vytvořit něco takového chce totiž velké množství zdrojů, což tvůrci Ubuntu nemají.

Částečně i proto se v tomto bezplatném systému dají jen složitě spouštět rozličné programy, jež na Windows jedou jako blesk. Většinou je nutné použít emulátor, což je hlavně pro laiky docela náročná záležitost.

Navíc přes emulátory je nezbytné spouštět až na pár výjimek i hry. A ne vždy je navíc jistota, že se nakonec rozjedou tak, jak ve skutečnosti mají. Mnoho pozitiv se nedá říci ani o rozhraní, které je v mnoha aspektech až zbytečně složité.

Právě z těchto příčin je dnes Windows na první pozici. A to je také jeden z důvodů, proč je tak drahý. Nic lepšího totiž neexistuje. Naštěstí je možné si cenu přeci jen trochu snížit.

Druhotná licence

Komu se nelíbí běžná cena Windows a dalších programů, měl by nakupovat software v rámci druhotné licence. V podstatě jde o programy, jež byly používány už dříve, avšak následně byly přeprodány dále. Proto jsou levnější často i o vyšší desítky procent. Windows lze díky tomu získat za pár stovek.

Velký zájem je ovšem i o Office 2021. Tento kancelářský balíček rovněž běžně stojí malé jmění, ale z druhé ruky je mnohonásobně levnější. Microsoft Office licence se dá stejně jako Windows pořídit za několik stokorun.