Lyžovačka v zahraničí? Nezapomeňte na správné pojištění!

Přidat na Seznam.cz

Čas zimních radovánek brzy začne, v některých vysokohorských střediscích zahajují sezónu s prvními listopadovými dny. V horách za hranicemi je jistota, že napadne dostatek sněhu, a nemůže se měřit ani kvantita sjezdovek, přičemž se hodí pro všechny úrovně od začátečníků pro zkušené sjezdaře. Češi nejčastěji míří do Rakouska, oblíbené jsou i země, jako jsou Francie, Itálie nebo Bulharsko, kde se kromě lyžování nabízí gastronomické nebo wellness zážitky. Jenže vysoké hory nejsou jen o bezmezném sportování, ale zvyšuje též riziko úrazu či nehod. 

Úraz za stovky tisíc korun

Nejčastější důvod pro úraz našinců v Alpách? Přecenění vlastních schopností, kdy nehledě na kvalitní sjezdovky a značkovou lyžařskou výbavu dochází ke zranění nebo ke střetům s jinými lyžaři nebo snowboardisty. Současně neznalost a nedodržování předpisů, které platí pro každého. O důvod více, proč si sjednat pojištění rizikových sportů, které je potřeba pro lyžování mimo vyznačené trasy, skiboby, heliskiing, freeskiing i skikros.

Machrování se nevyplácí

Věta „cestovní pojištění stačí“ v kombinaci s nahráváním videa nebezpečného sjezdu mohou přijít velmi draho. Běžné cestovní pojištění sice zahrnuje například u SV pojišťovny stovku různých sportů, plnění má ale řadu výjimek. Klasická pojistka se vztahuje na rekreační a odpočinkové aktivity, nesmí jít o soutěžní klání. K nehodě či úrazu nesmí dojít pod vlivem alkoholu, psychotropních látek nebo drog. Dát si tedy svařáček nebo bombardino před sjezdem opravdu není dobrý nápad. 

Zdroj: Freepik

Pojistka je nutností

„Mám s sebou kartičku zdravotní pojišťovny.“ Tento častý názor je třeba vyvrátit, protože je sice dobré mít po ruce tento doklad, ale kartička pojišťovny rozhodně nepokryje úhradu za léčení v zahraničí. Vztahuje se pouze na neodkladnou a nutnou pomoc v zemích Evropské unie, ve Švýcarsku, Islandu, Norsku, Velké Británii a Lichtenštejnsku, přičemž se takřka vždy platí spoluúčast za ošetření, náklady na hospitalizaci či za léky. Z veřejného pojištění se neplatí transport do země ani repatriace ostatků. V rámci cestovního pojištění s připojištěním rizik je v ceně úhrada nákladů za léčbu, ale také asistenční linka, součástí je též pojištění občanské odpovědnosti nebo pojištění zavazadel.