Nezatracujte plast! Plastové sudy a přepravky jsou geniální

Přidat na Seznam.cz

Pod vlivem ekologů jsme plast začali vnímat jako podřadný materiál, který nám vlastně nepřináší nic dobrého, pouze škodí přírodě. Ono je to ale úplně jinak. Jsou oblasti, ve kterých je plast nenahraditelný, lepší alternativa prostě neexistuje. A s tou ekologií se věci také mají trochu jinak.

Oborem, v němž je plast nenahraditelný, je přeprava a skladování výrobků. Proč se dělají všelijaké přepravky a sudy plastové, když plast tolik zaplavuje naši planetu? Existuje k tomu řada dobrých důvodů.

Plast je lehký a odolný

Tím hlavním důvodem jsou samozřejmě vlastnosti plastu. Jako materiál je neobyčejně odolný. Nevadí mu horko ani zima, velmi snadno se omývá, a hlavně je velmi lehký. Plastové přepravky tedy nemusíte přepravovat pomocí vysokozdvižného vozíku, postačí vám vozík na přepravky. Lépe se zvedají, manipulace je celkově snadnější, ať už nakládáte, či vykládáte dodávku se zbožím. Plastovou přepravku můžete mít ve skladu, pak ji převézt v kamionu a následně ji dát i se zbožím do mrazicího boxu. Všechno tohle vydrží.

Jde o bezpečný materiál pro styk s potravinami

Nelze to prohlásit o plastu obecně, ale plastové přepravky na zboží a plastové sudy mají obvykle certifikaci pro styk s potravinami. Jsou tedy chemicky odolné, netoxické a na potravinách či tekutinách nenechávají žádný zápach. Plastové přepravky se dají využít opravdu na jakýkoliv náklad.

A co šetrnost k naší planetě?

Plasty jsou pro přírodu špatné, pokud je vyhazujeme a zaplavujeme jimi oceány či skládky. Když je ovšem dokážeme recyklovat, jedná se o velmi ekologicky přívětivý materiál. Dá se využívat znovu a znovu, aniž bychom museli vytěžovat další přírodní zdroje. Některé firmy navíc vyrábí plastové přepravky přímo z recyklovaných starých přepravek.

Na plast bychom tedy rozhodně neměli zanevřít jen kvůli tomu, že nám ekologové vštěpují, jak škodí přírodě. V některých oblastech má své opodstatnění!