Nový projekt pro české pacienty s názvem Léky jasně

Přidat na Seznam.cz

Svět léčivých přípravků v České republice se může jevit jako složitý a komplikovaný. Pacient velmi často neví, jak se tvoří cena léku, které užívá, neví kdo určuje a vytváří doplatek na lék, proč zdravotní pojišťovna některé léky proplácí kompletně a jiné vůbec. Některé léky smí předepsat jen někteří lékaři, pro jiné léky existují různé úhrady podle onemocnění pacienta. Farmaceut v lékárně mohl zaměnit nedostupný lék za jiný a vy nevíte, jak ověřit správnost náhrady…

Právě za účelem zjednodušení českého farmaceutického chaosu vznikl nový projekt lekyjasne.cz.
Na jednoduché stránce lze dohledat přes 13 000 léků obchodovaných v České republice včetně jejich cen, doplatků, režimu výdeje nebo informací o výpadku. Samozřejmostí je odkaz na příbalový leták a SPC.
Kromě léků lze nalézt spoustu informací i o zdravotních prostředcích nebo pomůckách zdravotní techniky, chete-li. Celkem tedy seznam profilů jednotlivých léků a pomůcek dosahuje přes 25 000 stránek!
V rámci stránky nejsou zahrnuty doplňky stravy a kosmetické přípravky. Částečně protože je jejich problematika dostatečně pokryta na jiných webech, a částečně protože úhrady zdravotními pojišťovnami se těchto výrobků netýkají.
Podobné informace samozřejmě musí být z důvěryhodných zdrojů. Naštěstí některé orgány státní správy zveřejňují velké množství dat jako součást své činnosti. Mezi nimi jsou i Veřejná zdravotní pojišťovna a Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Vyhledávat v tomto nepřeberném množství informací můžete samozřejmě podle názvu, dále podle účinné látky, SÚKL kódu nebo ATC skupiny. Na konci profilu léku vždy naleznete odkaz na statistiku výdejů léku v historii na území ČR. Tato možnost je v rámci českých informačních webů ojedinělá. Pokud nechcete hledat konkrétní lék, ale spíš prohlížet různé kategorie, můžete využít řazení do kategorií podle počátečního písmene názvu, typu prostředku, ATC skupiny nebo podle podobných výrobků.
Tato webová stránka je pokračováním projektu prazskelekarny.cz, který se soustředí především na profesionály ve zdravotnictví. Oba dva weby se nadále rozvíjí, především lekyjasne.cz čeká v příštích několika měsících spuštění dalších dvou modulů pro pacienty.