Oftalmoskopie. A co o ní nevíte…

Přidat na Seznam.cz

Vyšetření fundusu, jinak známé jako oftalmoskopie, je jedním ze základních očních vyšetření. Provádí se za účelem diagnostiky různých systémových poruch, např. diabetu, aterosklerózy, arteriální hypertenze, a za účelem identifikace abnormalit ve struktuře a fungování sítnice, uveální membrány a zrakového nervu.

Oftalmoskopie při vyšetřování fundusu
Vyšetření na fundusu se provádí pomocí oftalmoskopu – oftalmického zrcadla, které obsahuje světelný zdroj zaměřený na jednotlivé struktury fundusu a systém čoček, který umožňuje napravit možné oční vady jak pro a získat tak nejostřejší možný obraz fundusu. Světlo oftalmoskopu se soustřeďuje na skelné struktury, optický disk, krevní cévy, periferní část sítnice a makulu. Oftalmoskop má také vestavěné filtry pro snížení intenzity světla, barevné filtry: zelená – usnadňující pozorování nervových vláken a jemných cév sítnice, kobaltová modř – užitečné při zkoumání s fluoresceinem. Získaný obraz fundusu je jednoduchý a výrazně zvětšený. Tato metoda zkoumání fundusu se nazývá přímá oftalmoskopie.

Co je nepřímá oftalmoskopie?
Vyšetření se provádí biomikroskopem buď pomocí speciální zaostřovací čočky, kterou lékař drží před pacientovým okem (bezkontaktní), nebo pomocí speciálního Goldmannova trojzrcadla (centrálně umístěná zaostřovací čočka, obklopená třemi zrcadly), která se po lokální anestezii umístí na oko. Tento způsob umožňuje prostorový (streoskopický) pohled do vnitřku oka a využívá např. rozptýlené světlo nebo světelná mezera (úzký světelný paprsek), který díky možnosti přizpůsobení své výšky a šířky umožňuje různá měření, například velikost optického nervového disku.

Za nepřímým zaměřením se také používá hledí Fison. Oftalmolog se dívá na spodní část oka pomocí speciálních brýlí, které jsou spolu se světelným zdrojem připevněny k přilbě umístěné na hlavě. Kromě toho používá speciální zaostřovací čočku drženou před vyšetřeným okem pacienta.

K získání většího / širšího obrazu o pozadí se používají farmakologická činidla ve formě očních kapek, které rozšiřují zornice (nepoužívají se u lidí trpících glaukomem).

Žádané zdravotnické pomůcky – oftalmoskopy

Oftalmoskop HEINE BETA

Nejvyšší verze přímého oftalmoskopu HEINE BETA 200s s rukojeti USB, Li-ion akumulátore a transformátorem (3,5V) je nyní s LED osvětlením s kvalitou HEINE. Tento oftalmoskop je vyroben na hliníkové konstrukci pro větší odolnost proti otřesům a nárazům. Díky 28 čočkám a 74 jednotlivých krokům, zaručuje nejpřesnější vyšetření. 
Technická data: 
Osvětlení:    LED Hq 
Optika:    +1 až +38D, -1 až -36D 
Barva:    3 500k, (CRI) > 97, (R9) > 93 
Filtry:    7 druhů filtrů + červený 
Regulace výkonu    ano (0 – 100%) 
Životnost LED diody:    100 000h 
Jiné vlastnosti:    Aspherical optical system (AOS) 
ergonimický design 
bezůdržbový systém 
kompatibií se všemi rukojeťmi HEINE