Panna cotta: Jaké je tajemství přípravy tohoto oblíbeného dezertu?

Přidat na Seznam.cz

Panna cotta je italský dezert, jež si získal srdce mnoha milovníků sladkých pochoutek. Společně s tiramisu patří mezi nejoblíbenější dezerty, které si i u nás můžeme snadno a rychle připravit. Ani tato krémová a jemná delikatesa totiž není příliš složitá na přípravu. Prozradíme vám, jak připravit takovou panna cottu, která vám připomene letní chvilky pohody strávené v krásné a slunné Itálii.

Připravit tento oblíbený italský dezert není tak složité, jak by se mohlo zdát. V několika jednoduchých krocích můžete pomocí správných ingrediencí vytvořit lahodný krémový dezert, který si zamilují všechny návštěvy. Ať už se rozhodnete přidat do panna cotty ovoce, hořkou čokoládu, oříšky, nebo ji servírovat samotnou, tato italská pochoutka zaručeně okouzlí vaše chuťové buňky. Jak na to?

Připravte si doma panna cottu jako z italské cukrárny

Panna cotta znamená v překladu „horká smetana“. Není tak divu, že podstatnou část receptu tvoří právě ona. Co dalšího si k přípravě oblíbené pochoutky připravit? 

Budete potřebovat:

  • 500 ml smetany (s obsahem tuku 30–35% pro tu nejlepší konzistenci)
  • 50 g krystalového cukru
  • 2 lžičky vanilkového extraktu nebo vanilkového cukru
  • 2 a půl lžičky želatiny
  • 2 lžíce studené vody

Postup:

Příprava želatiny
Pokud používáte želatinu v listech, nejprve ji namočte do studené vody na dobu asi 5 minut – dokud nezměkne. Poté ji vyždímejte, abyste odstranili přebytečnou vodu. Pokud používáte želatinu v prášku, přeskočte tento krok.

Ohřejte smetanu
Ve středně velkém hrnci ohřejte smetanu společně s cukrem a vanilkovým extraktem nebo vanilkovým cukrem. Nenechte smetanu vřít, pouze ji zahřejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Můžete také přidat trochu strouhané citronové kůry pro osvěžující chuť.

Přidání želatiny
Pokud používáte želatinu v listech, stačí ji vmíchat do horké smetany a nechat ji rozpustit. Pokud používáte želatinu v prášku, smíchejte ji se 2 lžícemi studené vody a poté ji přidejte do horké smetany. Důkladně promíchejte, dokud se želatina zcela nerozpustí.

Naplnění forem
Panna cotta se obvykle podává v menších porcích. Naplňte tedy menší formy směsí a nechte je vychladnout při pokojové teplotě. Poté je dejte do lednice a nechte je ztuhnout minimálně 4 hodiny, ideálně ale přes noc.

Servírování
Až budou všechny dezerty ve sklenicích či formách ztuhlé, opatrně je vyklopte na talíře nebo podávací mističky. Můžete je doplnit čerstvým ovocem, ovocnými omáčkami nebo karamelovým sirupem. Sáhnout můžete i po hořké čokoládě, jež namelete na kousky. Zvolit můžete ale i nasekané oříšky.

Receptů na panna cottu můžete dohledat hned několik. Často totiž může být tento dezert obohacen o různé další přísady, jako je například citronová kůra, pomerančový extrakt nebo třeba kakao. To umožňuje vytvářet různé chutě a vůně, díky kterým si každý milovník dezertů může požitek z dezertu upravit k obrazu svému. Základ ale zůstává vždy stejný – a už jen ten stojí za vyzkoušení!