Po bezpečných hřištích pro děti roste poptávka

Přidat na Seznam.cz

Dětská hřiště umístěná na obecně přístupných veřejných místech, ve školkách, parcích nebo v sousedství sídlišť jsou ideálním místem k zajištění dostatečné zábavy pro děti. Hřiště jsou vytvořena především proto, aby uživatelům poskytla nezapomenutelnou zábavu a správný vývoj. Protože dětské hřiště je veřejný prostor určený pro děti, musí splňovat určité požadavky zajišťující bezpečné používání.

Veřejná hřiště pro děti postavená v dnešní době jsou různorodá, barevná, mají skluzavky a poskytují rozmanitou, skvělou zábavu, ale ne vždy zajišťují úplnou bezpečnost pro hraní dětí. Téma bezpečnosti dětských hřišť se týká zařízení používaných při hraní dětí i jejich okolí. Především by hrací zařízení umístěná na veřejném místě měla mít příslušná osvědčení o kvalitě a bezpečnosti od výrobce. Poté, co výrobce nainstaloval hrací zařízení, nese bezpečnostní otázka správce nebo majitel hřiště.

Konstrukce hřiště v souladu s platnou normou

Požadavky na kvalitu a bezpečnost na hřištích jsou stanoveny v normě. Norma podrobně specifikuje, jak by mělo být hřiště vyrobeno tak, aby nepředstavovalo hrozbu pro hraní dětí. Zařízení vyrobená v rozporu s normou, i když vypadají solidně a bezpečně, mohou představovat hrozbu pro děti. To se týká především problémů, jako je zaseknutí oblečení a částí těla uživatele a výška bezpečného pádu z hřiště.

Pravidelná kontrola hřiště

Pouhá konstrukce hřiště v souladu s platnou normou nestačí. Městský mobiliář by měl být pravidelně kontrolován, aby se vyloučila jakákoli nová hrozba pro hraní dětí. Přirozené využívání hřiště při používání způsobuje opotřebení některých částí. Kromě toho jsou hřiště vystavena korozi v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek a v důsledku toho se postupem času zhoršují. Díky častému umisťování dětských hřišť na veřejných místech jsou také vystavena vandalismu. Všechny tyto faktory znamenají, že hřiště může v průběhu času ztratit své původní vlastnosti a může se stát prvkem, který představuje hrozbu pro uživatele. To se může stát velmi rychle kvůli vandalismu. Proto je velmi důležité pravidelně kontrolovat hřiště.