Rozdíly mezi zrnkovou a mletou kávou: Kterou si vybrat?

Přidat na Seznam.cz

Patříte mezi milovníky lahodné a voňavé kávy? Tento oblíbený nápoj nabízí širokou paletu nekonečných chutí a vůní, které si zamilujete. Nejste si jisti výběrem? Zjistěte, jaké jsou rozdíly mezi zrnkovou a mletou kávou, abyste se mohli snáze rozhodnout, jakou vybrat a užijte si chuť svého oblíbeného nápoje opravdu naplno.

Jak vybírat kávu

Jak vybrat kávu nemusí být věda. Tu nejvhodnější volíme především podle způsobu přípravy. Záleží tedy na tom, zda je určena pro plnoautomatické kávovary či zda si kávu připravujete třeba v moka konvičce nebo si rádi dáte pořádného turka. Pro každou přípravu je totiž vhodnější trochu jiný typ, jiná hrubost mletí a podobně. Na výslednou kvalitu, chuť a aroma má vliv mimo jiné i čerstvost kávových zrn nebo také intenzita pražení. Klíčová je i země původu kávy. Pokud si rádi dopřáváte svoje oblíbené espresso, pro kávovary je vhodná například brazilská káva. 

Čím je typická zrnková káva

Pokud si chcete dopřát opravdu čerstvou a kvalitní kávu, pak je nákup té zrnkové ideální volbou. Čím je tak výjimečná? Právě ona čerstvost je tou největší výhodou. Zárukou je pak intenzivní chuť i vůně. Doma už ji pak jen stačí namlít pomocí mlýnku nebo v kávovaru se zabudovaným mlýnkem. U zrnek navíc nehrozí to, že by se běžným skladováním znehodnotila nebo navlhla, jak tomu může být u namletých zrn. Navíc si můžete užít kompletní proces celé přípravy.

Čím je typická mletá káva

Mletá varianta je řešením především v situacích, kdy nemáte příliš mnoho času. Rozdíl v chuti je ovšem znatelný, protože po umletí ztrácí káva na čerstvosti a chuť už není s odstupem času tak intenzivní. Mletá káva si příliš dlouho nezachovává svoje vlastnosti, rychleji zvětrává a ztrácí na kvalitě. Její výhodou je snad jen úspora času spojeného s přípravou.