Už jste ochutnali víno z Gruzie?
Když pomyslíte na svahy pokryté vinicemi, možná se vám vybaví Francie, Itálie nebo naše domácí jižní Morava. Málokomu na mysli vyvstane Gruzie, přestože právě tamní víno dle odborníků opravdu stojí za vyzkoušení. Je cenově dostupné a po všech stránkách mimořádné.
Snad každé vinařství vám nabídne právě vína italská nebo francouzská. Pokud se chcete vydat do gruzínské vinotéky, zamiřte na Vinazgruzie.cz. Objevíte tam vína z malých a středních vinařství gruzínské Kachetie.
Sladší, nebo raději suché? Z Gruzie cokoliv
Máte rádi červená suchá vína s výraznou chutí? Pak doporučujeme například Saperavi qvevri. Jak název napovídá, tohle víno je připravené tradiční metodou kvevri, tedy kvašením v nádobách zvaných kvevri. Jde o hliněné nádoby, které jsou zakončeny širokým hrdlem, se stěnami natřenými zevnitř včelím voskem. Kvevri je pro Gruzínce posvátným předmětem a samotný způsob výroby byl roku 2013 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Preferujete-li červená polosladká vína, doporučujeme asi nejznámější gruzínská vína Mamapapuri a Kindzmarauli, na kterém si prý rád pochutnával i Stalin. Je označováno za víno královské.
Prvotřídní bariková vína z dubových sudů
Zrání vína v kvevri je unikátní, v Gruzii však mají ještě jednu speciální metodu. Používají dubové sudy (francouzsky zvané barrique), které vínu přidávají chuťové složky a umožňují pomalé pronikání kyslíku pro hladší chuť. V Gruzii se používají konkrétně sudy z dubů rostoucích na severních svazích kavkazských hor. Bariková vína pak mají svěží, ovocný a minerální chuťový profil. Máte chuť ho vyzkoušet?
Vína z Gruzie jsou cenově dostupná. Všem milovníkům tohoto nápoje doporučujeme objednat si rovnou degustační sadu. Oranžové víno, víno připravované v kvevri i barikové víno byste ve svém životě rozhodně měli ochutnat, jinak se připravíte o jedinečný zážitek.