Výměna oken, jak se na to dobře připravit?

Přidat na Seznam.cz

Obvykle se rozhodujeme pro výměnu oken, když ta, která máme, nejsou těsná, a proto se naše účty za topení v zimě zvyšují. Mnoho lidí se obává, že demontáž starých a montáž oken nových zabere spoustu času. Je rozsah práce opravdu velký a jak dlouho trvá?

Výběr a měření oken

Pokud se rozhodneme, že je výměna oken nutná, je nejlepší zvážit, co by měla nová okna splňovat. Když vybereme model s tepelnou izolací a dalšími požadovanými parametry, které budou ladit s fasádou budovy a našimi interiéry, stačí zadat objednávku u výrobce. Za tímto účelem je třeba provést příslušné zaměření. Můžete to udělat sami, ale v této věci je vždy lepší spolehnout se na profesionála. Tak budete mít záruku, že se vyhnete chybám, které mohou později ztěžovat instalaci objednaného okna.

Instalace oken, jak se na to připravit?

Je třeba zdůraznit, že vždy je mnohem lepším řešením svěřit instalaci objednaných oken profesionálnímu týmu, než se je snažit instalovat sami. Odborníci mají odpovídající vybavení a znalosti, díky nimž bude okno stabilně zasunuto a připojeno ke zdi tak, aby byla zachována maximální těsnost. Nezáleží na tom, zda jste si zvolili montáž plastových oken, dřevěných nebo hliníkových. Spojení by mělo být provedeno tak, aby skrz něj neunikalo teplo, a okno může pracovat ve zdi, když se zmenšuje nebo rozpíná při teplotních změnách. Čím lépe se na instalaci připravíte, tím méně problematické to bude. Nejlepší je začít odstraněním všech předmětů z okenního parapetu. Je také třeba odstranit závěsy, záclony nebo rolety. Také je dobré srolovat koberec a nábytek zakrýt malířskou fólií, aby se zabránilo zaprášení. Nezapomeňte také chránit radiátory, které se obvykle nacházejí pod okny. Stačí je přikrýt fólií nebo kartonem, aby se nepoškrábaly nebo nezašpinily montážní pěnou nebo maltou.

Jak dlouho trvá instalace okna?

Výměna jednoho středně velkého okna trvá přibližně 3 hodiny. V případě velkých zasklení může montáž oken trvat o něco déle. Tým nejprve odebere staré okno, připraví otvor a poté do něj vloží nové. Stojí za to předem zjistit, zda společnost, u které jsme si okna objednali, od nás stará okna vyzvedne, nebo zda musíme najít místo, kde budou zpracována nebo zlikvidována. Jak vidíte, výměna oken a začištění oken po výměně není časově náročné ani příliš problematické, pokud ji svěříte specialistům. Správná příprava místnosti pro práci je také velmi důležitá. Díky tomu bude úklid vaší domácnosti mnohem méně zatěžující.

Zdroj foto: Unsplash.com