Z pandemie rovnou na vodu. Budou i letos české řeky zaplavené vodáky jako loni?

Přidat na Seznam.cz

Dalo by se říci, že vodáctví patří mezi české národní sporty. Tuto situaci ještě znásobila probíhající pandemie, díky níž se lidé zavření dlouhé měsíce v prostorách svého bytu ještě více těší na pobyt v přírodě. K tomu se přidává i fakt, že zahraniční dovolená je stále náročnější na organizaci. Proto si vybírá většina Čechů pro pobyt lokální destinace. Zaplněné jsou nejen české hotely a penziony, rekreační střediska, ale také české řeky. Na některých je plno dokonce k prasknutí.

Hurá na Vltavu

Vltava patří mezi snad nejčastěji splouvané řeky nejen v Česku, ale dalo by se říci, že i celosvětově. Vždyť, kdo nikdy nebyl v historických centrech na Vltavě, jako jsou například Český Krumlov, Rožmberk nad Vltavou anebo Vyšší Brod? Na trase Vltavy jsou však i další historické zajímavosti a především nádherná příroda, která láká k jejímu splutí především obyvatele větších měst. Počty lidí na Vltavě každoročně stoupají a nejoblíbenější vodácké trasy na Vltavě jsou prakticky každý rok narvané k prasknutí. Průměrný počet lidí na Vltavě se za celou sezonu pohybuje v počtech více než 350 tisíc. Přitom celkový počet vodáků, kteří se za sezónu vydají na vodu na některou z českých řek, je zhruba dvojnásobný. I tento fakt hovoří o tom, jak je Vltava oblíbená. V létě na ní doslova není k hnutí. Chcete-li si vodáckou dovolenou opravdu užít, vydejte se raději na některou z jiných českých řek.

Krásně je i na Sázavě anebo na Lužnici

„Zlatá řeka“ Sázava tvoří ve své části hranice Čech a Moravy. Nachází se na pomezí kraje Vysočina a Středočeského kraje a odvádí vodu z Českomoravské vrchoviny. V České republice patří Sázava mezi nejkrásnější řeky, což vám potvrdí i v jakékoliv půjčovně lodí na Sázavě. Kromě klidného „oleje“ na ní narazíte také na překrásné peřeje. V horní části řeky je najdete pod názvem Stvořidla, v té dolní vás čekají mezi obcemi Pikovice a Krhanice.

Na Lužnici na jih Čech

Jak vám potvrdí v jakékoliv půjčovně lodí na Lužnici, patří tato řeka k perlám jižních Čech. Protéká skrz nádhernou přírodu třeboňské pánve a zásobuje rybniční soustavy, které by bez ní vyschly. Řeka Lužnice se vlévá do Vltavy, a proto je možné začít své vodácké putování na Lužnici a pokračovat dále Vltavou ku Praze. Prostoru pro vyřádění je na ní dost. Její délka přesně 208 km bude jistě vyhovovat vodáckým matadorům i úplným začátečníkům.