Acoma Pueblo je nejstarší indiánské obydlené město ve Spojených státech, které přežilo i vojenské nájezdy

Přidat na Seznam.cz

Acoma Pueblo je postaven na vrcholku pískovcového útesu v údolí posetém posvátnými, tyčícími se monolity. Od roku 1150 si Acoma Pueblo vysloužilo pověst nejstarší trvale obydlené komunity v Severní Americe. Dnes zde žije jen hrstka kmenových členů, celé město ale přežilo i vojenské nájezdy.

Strategická poloha pomohla ochránit město

Acoma Pueblo, strategicky postavené na vrcholu vysoké pískovcové stolové hory pro obranné účely, je dnes známější jako Sky City. Město bylo postaveno někdy mezi lety 1100 a 1250 našeho letopočtu. Místo bylo vybráno zčásti proto, že poskytovalo výhodnou obrannou pozici kmene proti nájezdníkům. Přístup byl obtížný, protože stěny stolové hory jsou strmé a před moderní dobou bylo možné se k němu dostat pouze po ručně broušeném schodišti vytesaném do pískovce, uvádí web Legends of America.

Kvůli své nepřístupnosti bylo Acoma jedním z nejodolnějších území vůči španělské nadvládě. V prosinci roku 1598 dorazila do domu Acoma skupina španělských vojáků. Acoma zaútočila na agresivní vojáky a zabila 13 z nich, včetně jejich velitele. Dnes žije méně než 50 kmenových členů celoročně v hliněných domech, téměř 3 000 dalších kmenových členů žije v nedalekých vesnicích Acomita, McCarty’s a Anzac, píše New Mexico.

Obrovské území si získalo slávu i obdiv po celém světě

Federálně uznávaný indiánský kmen Acoma Pueblo má pozemní základnu o rozloze 431 664 akrů a je domovem více než 5 000 členů kmene, přičemž jen hrstka z nich zde žije celoročně. Je zde více než 250 obydlí, z nichž žádné nemá elektřinu, kanalizaci ani vodu, píše web Acoma Sky City. Acoma Pueblo bylo jmenováno 28. historickým místem organizací National Trust for Historic Preservation (NTHP), což z něj dělá jediné místo původních obyvatel Ameriky, které tak bylo označeno.

zdroj: Acoma Sky City, New Mexico, Legends of America