Aleš Hrdlička, Čech, který cestoval za kostmi a odhalil původ Indiánů. Chtěl ho odstranit i samotný Hitler

Přidat na Seznam.cz

Cestuje za svými výzkumy. Tak jako někteří lidé si vozí ze svých výletů předměty připomínající místa, která navštívili, on, Čech Aleš Hrdlička, se spokojí s kostmi. A ne ledajakými. Dává přednost těm lidským. A přijde i na to, kde se vzali Indiáni.

Památky ho nezajímají

Jako mladík pracuje v tabákové továrně a po večerech šprtá angličtinu. Tak vypadá život českého rodáka Aleše Hrdličky (1869–1943). Přežije infekci tyfem a v New Yorku vystuduje lékařství. V ústavu pro mentálně postižené v Middletownu v Connecticutu se zabývá zkoumáním tvarů lidské lebky a jejích rysů. Tehdy vědecké kruhy řeší Darwinovu teorii o původu člověka. Jako antropologickému poradci newyorského Státního patologického ústavu se Hrdličkovi dostává do ruky spousta lidských kostí. To mu ale nestačí. V roce 1896 se vydává do Evropy, aby mohl dál objevovat. Nenavštěvuje ovšem památky, víc ho zajímají pohřební ústavy nebo nemocnice. Prahne po dalších kostech. To jsou jeho turistické suvenýry. Pečlivě je proměřuje.

Jeden původ lidstva

Pak se vrací do Ameriky. Na severu tráví dalších dvacet let. Putuje z místa na místo a zkoumá. Co jiného než kosti. A přichází na kloub tajemství dávných Indiánů. Přichází se zbrusu novou teorií, podle které se Indiáni do Nového světa dostali z Asie. Vyrazili podle něj před zhruba 30 000 lety přes Beringovu úžinu a dostali se na Aljašku. Na Zeměkouli tehdy panuje doba ledová a zmíněné dva kontinenty – vlastně to ještě nejsou kontinenty ve svojí dnešní podobě – propojují skalní útvary. Přechod se dá tedy docela dobře zvládnout a Indiáni si poradí, dokážou zdatně stopovat a lovit zvěř. Později cestovatel a objevitel Hrdlička přichází s další revoluční myšlenkou, a sice lidstvo má jeden původ. Tím rozzuří nacisty, kteří prosazují svoje teorie o méněcenných rasách. Pifku na něj má i sám Adolf Hitler.

Zdroje: wikipedia.org, mzv.cz