Broek in Waterland je nejbohatší a nejčistší vesnicí v Holandsku. Najdete zde i typickou nizozemskou architekturu

Přidat na Seznam.cz

Broek ve Waterlandu, vzdálený jen asi 5 km od Amsterdamu, se snadno zařadí mezi nejlepší místa v Nizozemsku, která stojí za to prozkoumat. Jednou z věcí, které dělají tuto vesnici tak výjimečnou, jsou nádherné holandské domy. Nejlepší na tom je, že jako chráněná lokalita je většina vesnice zachována a je to téměř jako vrátit se v čase.

Staré dřevěné domy

Nejpozoruhodnější památkou v Broeku in Waterland jsou staré dřevěné domy. Jsou natřeny základním nátěrem a domy si zachovaly původní detaily, jako jsou dveře, vyřezávané a barevné nadpraží (způsob identifikace domu před vynálezem domovních čísel) a kamenné dlaždice na komíně. Ty tam jsou kvůli tomu, aby dovnitř nelétaly čarodějnice.

Obchod s kořením

Centrem Broeku je nádherně zrestaurovaný kostel ze šestnáctého století. Jeho podlaha je vydlážděna náhrobky bohatých obyvatel Broeku in Waterland, jako byla například Neeltje Pater. Ta vlastnila dvě obchodní lodě a patřila k největším akcionářům nizozemské Východoindické společnosti Vereenigde Oostindische Compagnie. VOC (první nadnárodní společnost na světě) obchodovala s kořením, jako je pepř, muškátový oříšek a skořice, a na těchto vzácných komoditách vydělávala jmění.

Skryté bohatství Neeltje Pater

V Broeku in Waterland je stále k vidění dům Neeltje Pater a přístav, do kterého údajně hodila své bohatství, když se jedna z jejích lodí vrátila z Indie jen s bezcennými jablky. Přístav byl prohlouben, aby se toto bohatství v hodnotě 600 000 holandských zlatých guldenů našlo, ale zatím bez úspěchu. Každou chvíli se na úřad stále hlásí lidé, kteří tvrdí, že jsou jejími právoplatnými potomky. Pátrání po dědictví Neeltje Pater však pokračuje i několik století po její smrti.

Prázdninová vesnice

Poté, co byl přístav odříznut od moře, se Broek in Waterland stal oblíbenou prázdninovou vesnicí pro bohaté lidi z Amsterdamu, kteří chtěli v létě uniknout úmornému horku a zápachu velkoměsta. Své prázdninové sídlo zde měli námořní kapitáni, obchodníci a bankéři. Na nábřeží si stavěli krásné čajovny, kde přijímali hosty a jednali o obchodech.

Broek in Waterland proslul jako nejbohatší vesnice Holandska, proslulá obsedantní čistotou hospodyněk. V osmnáctém a devatenáctém století přitahoval mnoho cestovatelů a celebrit. Například císař Napoleon, který Broek ve Waterlandu navštívil v roce 1811. Byl velmi zdvořilý a před vstupem do domu si dokonce zul boty. V jednom domě mu totiž ve vstupu zabránila služebná, protože právě začala vytírat chodbu. Mocný císař tak musel počkat, až podlaha uschne.

Zdroj: ExperienceWaterland