České UNESCO nově zahrnuje nejen hornickou krajinu Erzgebirge
Česko se může pyšnit mnoha památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO. Mnozí znají historické centrum Prahy, Český Krumlov či Lednicko-valtický areál. Nicméně seznam UNESCO se neustále rozšiřuje a v posledních deseti letech přibylo několik pozoruhodných míst.
Lokality zapsané na seznam UNESCO přitahují návštěvníky z celého světa a svědčí o bohaté historii a kultuře země. V roce 2019 vzbudil velkou pozornost zápis hornické krajiny Erzgebirge/Krušnohoří. V tomto období však byly oceněny i další lokality pro svou výjimečnou hodnotu. Tyto nové přírůstky zahrnují nejen historické stavby, ale i kulturní krajiny, průmyslové památky a přírodní unikáty.
Jaké lokality přibyly na seznamu UNESCO od roku 2015?
České světové dědictví UNESCO se od roku 2015 rozšířilo hned o 5 významných lokalit. V roce 2019 to nebyla jen hornická krajina Krušnohoří, ale i krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem.
V roce 2021 se na seznam UNESCO pod označením Velké lázeňské město Evropy zapsaly lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Ve stejném roce byla zapsána i přírodní památka Staré a pralesní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy (Jizerskohorské bučiny).
Poslední zápis významné české kulturní lokality pak proběhl v roce 2023, kdy byla na seznam UNESCO zahrnuta oblast Žatec a krajina žateckého chmele.
Poznejte krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem
Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech zahrnuje mnohem více než jen samotný hřebčín. Jde o rozsáhlé území, které bylo po staletí formováno pro chov a výcvik starokladrubských koní. Tito koně byli vyšlechtěni pro potřeby císařského dvora Habsburků a dodnes slouží k ceremoniálním účelům.
Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří utvářel historii
Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří sdílí Česká republika s Německem. Tato rozsáhlá oblast na obou stranách hranice byla po více než 800 let centrem těžby a zpracování různých rud. Těžilo se zde stříbro, cín, kobalt, měď, železo a v pozdějším období i uran.

Velké lázeňské město Evropy – města, která lákají nejen smetánku
Velké lázeňské město Evropy zahrnuje jedenáct významných lázeňských měst ze sedmi evropských zemí, mezi nimiž jsou i tři světoznámé české lázně Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Léčivé prameny a elegantní lázeňská architektura dodnes přitahují významné osobnosti z oblasti politiky, umění a vědy.
Vyrazte poznávat přírodu do Jizerskohorských bučin
Jizerskohorské bučiny se staly prvním zápisem přírodního dědictví UNESCO. Tyto zachovalé bukové lesy v Jizerských horách představují unikátní ekosystém s vysokou biologickou rozmanitostí. Jsou součástí rozsáhlého evropského komplexu bukových lesů, které se vyvíjely bez výrazného lidského zásahu. Díky tomu zde můžeme pozorovat přirozené procesy, které v běžných lesích často chybí.
Navštivte Žatec a krajinu žateckého chmele
Nejnovějším přírůstkem na seznamu UNESCO v České republice jsou Žatec a krajina žateckého chmele. Tato kulturní krajina je jedinečným dokladem dlouholeté tradice pěstování a zpracování žateckého chmele, který je proslulý svou kvalitou a používá se k výrobě piva po celém světě. Památka zahrnuje nejen chmelnice a vesnice Stekník a Trnovany, ale i historické město Žatec s jeho průmyslovým předměstím z 19. století.

Jak je patrné, české UNESCO se v posledních deseti letech skutečně rozrostlo a zahrnuje mnohem více než jen hornickou krajinu Erzgebirge. Nově zapsané památky představují široké spektrum kulturního a přírodního bohatství České republiky. Každá z těchto lokalit má svůj jedinečný příběh a přispívá k celkové rozmanitosti světového dědictví.