Chrám v Panenském Týnci vám nabídne opravdový duchovní zážitek

Přidat na Seznam.cz

Nedokončený chrám v Panenském Týnci pochází z období 14. století. A už po staletí k sobě přitahuje léčitele, psychotroniky, ale i umělce. Nachází se zde prý totiž velice spirituální místo s obrovskou energií, které léčí.

Historie chrámu

Chrám, která se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště o šířce 9 metrů a nedokončené stěny, které jsou vysoké zhruba 20 metrů, je zahalen pod rouškou tajemství. Není jasné, kdo a kdy chrám přesně založil, ale s největší pravděpodobností ve 14. století nařídil jeho výstavbu pan Plichta ze Žerotína, uvádí ObjevujPamátky.

Jednalo se o slavného válečníka, který bojoval ve službách římského krále Jindřicha VII., anglického krále Eduarda II. a českého krále Jana Lucemburského.

Přilehlý klášter však v roce 1382 postihl požár a stavba byla během husitských válek přerušena a objekt zčásti zbořen. Chrám měl být původně třílodní, a tak ucelená část není chrámová loď, ale výběžek s kněžištěm. Klášter definitivně zrušil Josef II.

Plichta věděl, kde přesně má stavět

Pokud se vrátíme zpátky do historie, Plichta a jeho stavitelé prý měli přesně vědět, kde má budoucí chrám stát, odhaluje Deník. Ten stojí na místě, kde se protínají energie a dokáže navodit dobrou náladu, vyhnat deprese, ale dokonce i léčit. Krom toho energie na tomto místě posiluje obranyschopnost organismu, ale lidem po mozkové mrtvici či obrně se zde doporučuje dlouhodobější pobyt.

Léčivé účinky pozitivních zón

Legenda o chrámu v Panenském Týnci také praví, že se ve zdech zdržuje duch Plichty ze Žerotína. Ten byl pochován do rodinné hrobky nacházející se u kláštera a podle bývalého starosty jej zde nechal pochovat sám Jan Lucemburský. Duch Plichty prý tak střeží chrám, aby zabránil případně další výstavbě nebo dokonce demolici. Chrám totiž stojí na obrovské léčivé pozitivní zóně ve tvaru kříže. Údajně se zde kříží dvě zóny, čímž se násobí síla této léčivé energie.

Místo přitahuje i filmaře

Krom toho, že toto skutečně magické místo přitahuje citlivé, ale i starší lidi, proudí sem také davy turistů a svatebčanu. Chrám v Panenském Týnci si jako místo pro svatební obřad vybrala známá biatlonistka Gabriela Koukalová a badmintonista Petr Koukal. Nicméně toto místo láká i řadu filmařů. Záběry z Panenského Týnce se obejvily například ve snímku oblíbeného režiséra Juraje Jakubiska Post Coitum, ale také v Kytici od režiséra F. A. Brabce.

Zdroj: ObjevujPamátky, Deník