Federace Damanhur v Itálii je malé město, které žije vlastním životem. Město dokonce skrývalo tajné chrámy

Přidat na Seznam.cz

Federace Damanhur je město s pouhými 600 obyvateli a je známé i jako „Laboratoř budoucnosti lidstva“. Založil ji v roce 1975 Oberto Airaudi jako jakousi komunitu pro něj a jeho přátele. Známá jednoduše jako Damanhur, je ekovesnice a duchovní komunita v regionu Piemont v severní Itálii. Obyvatelé tohoto města doslova žijí podle vlastních pravidel.

Založení města

V roce 1975 se rodilý Piemontese Oberto Airaudi rozhodl založit Damanhur, komunitní skupinu zakořeněnou ve „starodávné moudrosti“. Samotné jméno Damanhur nezní příliš italsky, bylo totiž vypůjčeno od města Damanhur v severním Egyptě, místa zasvěceného bohu Horovi. Airaudi se stal jakousi ikonou a získal významné přívržence pro své sezení a kontakt s duchovním světem. Byl považován za zvláštní bytost nebo guru, který již v mladém věku prokázal nadpřirozené schopnosti, uvádí web Italics Mag.

Když Airaudi, později známý jako Falco, v roce 2013 zemřel na rakovinu, jeho pohřeb přilákal tisíce lidí, ale jeho vůdčí vize s ním nešla do hrobu. Na rozdíl od jiných vůdců kultu se snažil postupem času snížit svou moc a raději zůstal jako uznávaný poradce před těmi, kteří přišli poté.

Komunita žije vlastním životem

Toto město s pouhými 600 obyvateli má mnoho podzemních „chrámů lidstva“, vybudovaných v hloubkách dosahujících až desítky metrů pod úrovní terénu. V Damanhuru lidé žijí v komunitních domech o 10-30 lidech. Žít v komunitě a sdílet život s ostatními lidmi je důležitou součástí damanhurské filozofie, ale uznávají, že mít svůj vlastní soukromý prostor je také zásadní. Federace má dokonce svou vlastní měnu, zvanou Credito, uvádí Map Quest.

Chrámy lidstva

Po zahájení prvních vykopávek v létě 1978 zůstaly Chrámy lidstva šestnáct let utajeny. Věděli o tom pouze damanhurští umělci, řemeslníci a zedníci, kteří se přímo podíleli na stavbě. I když byly chrámy majetkem Damanhuru, byly nezákonné, protože v regionu Piemont v Itálii neexistovaly zákony, které by regulovaly podzemní stavby. V roce 1992 poslal bývalý člen Damanhuru anonymní dopis na místní policejní stanici, v němž potvrdil existenci skrytých chrámů.

Oberto Airaudi, zakladatel Damanhuru, policisty do chrámů zavedl. Když muži vyšli z hor, byli hluboce dojati krásou toho, co viděli. V červnu 1996 byla nakonec legalizována existence chrámů, uvádí web Damanhur Foundation.

„Věříme v lidské bytosti, v potenciál, který máme, v dobrotu, kterou neseme,“ i tak popisují obyvatelé Damanhuru své myšlení a způsob života.

zdroj: Damanhur Foundation, Italics Mag, Map Quest