Greenwich je památkami posetá oblast, kterou při své návštěvě do Londýna nesmíte vynechat

Přidat na Seznam.cz

Památkami nabitý Greenwich, který leží na řece Temži, je jednou z nejoblíbenějších oblastí Londýna, a to jak mezi místními obyvateli, tak mezi turisty. Tato oblast, které byl v roce 1997 udělen status světového dědictví, zahrnuje také historické centrum města a královský park.

Historie Greenwiche

Greenwich si na počátku 14. století oblíbila královská rodina natolik, že na Temži nechala postavit honosné rezidence, píše web BritainVisitor. Greenwichský palác (známý také jako palác Placentia) byl původně postaven jako sídlo pro Humphreyho, vévodu z Gloucesteru. V roce 1600 palác ale bohužel zchátral a nakonec ležel opuštěný až do roku 1695, kdy se na jeho místě začala stavět nová Královská nemocnice pro námořníky a později Královská námořní škola a nyní Greenwichská univerzita a konzervatoř Trinity Laban.

Královská observatoř

Po mnoho let stál Greenwich v čele námořních a vědeckých inovací. Královská observatoř se nachází na kopci v Greenwichském parku, odkud je skvělý panoramatický výhled na Temži a Canary Wharf. Observatoř hrála významnou roli v historii astronomie.

Zatímco do některých částí areálu Královské observatoře, včetně nádvoří Meridian Line, se platí vstupné, některé prostory jsou stále zdarma, včetně šesti astronomických galerií, vědeckého a astronomického vzdělávacího centra a planetária Petera Harrisona.

Mezi oblíbené exponáty zde patří meteorit starý 4,5 miliardy let a bronzový kužel, který ukazuje na severní hvězdu.

Greenwich Park a Greenwich Market

Greenwich Park se rozkládá na ploše 180 akrů a je největším z uzavřených londýnských královských parků. Greenwich Park je ideálním místem pro únik z londýnského ruchu a je také velice oblíbený mezi místními obyvateli, protože se zde nachází četné cyklostezky, dětské hřiště, jezero s lodičkami, tenisové kurty a rozlehlé travnaté plochy a stromy.

Další zajímavostí Greenwiche je zdejší trh, jehož počátky sahají až do roku 1700, ačkoli současná podoba se na jeho místě nachází od první poloviny 19. století. Greenwichská tržnice se může pochlubit sortimentem stánků, včetně fantastické nabídky uměleckých řemesel a sběratelských předmětů, které jinde v Londýně neuvidíte.

Pokud máte cestu do Londýna, Greenwich si určitě nesmíte nechat ujít!

Zdroj: britain-visitor.com, Youtube