Historické městečko Krupka skrývá mnohá tajemství: Od hradů až po štolu

Přidat na Seznam.cz

Krupka – malé město na úpatí Krušných hor, skrývá mnoho tajemství. Podíváte se tam?

Historie města

Město se proslavilo především těžbou cínu. Během třicetileté války mělo dokonce dva stříbrné doly a na horských svazích se dodnes nachází mnoho štol, přičemž Štola Starý Martin je dostupná i veřejnosti. Prvními obyvateli ale byli Slované, kteří již v době bronzové vyhnali Germány z tohoto území.

Stojí za návštěvu

Z množství hradů, které Krupka má, stojí za zmínku například zřícenina hradu Kyšperk, který dal ve 14. století vystavit pravděpodobně Jan Lucemburský. Kulturní památkou je také hrad Rosenberg, který byl postaven ve 14. století, pravděpodobně králem Václavem II.

Vyzkoušet můžete také lanovou dráhu, která vás dovede na Komáří vížku. Postavena byla v roce 1952, a je nejen nejstarší, ale také nejdelší lanovou dráhou v naší zemi. Jen malý kousek od ní se nachází Kalvárie s křížovou cestou. Odtud máte nejen rozhled na celé město, ale také je v terénu zabudovaná barokní kaple s Božím hrobem.

Pověsti města

Celé město doslova hýří legendami o hradech a kostelích. Najdete zde pověsti o permonících, kteří chrání poklady Krušných hor, příběhy o hradu Rosenberg, ale také legendu o sošce Bolestné Panny Marie. Ta vypráví o přepadení kostela, kde zemřelo mnoho řeholnic. Ty, které utekly, odnesly také sošku Bolestné Panny Marie a ukryly se v lesích, které se nacházely na území dnešního Bohosudova. Když postupně umíraly na zranění a hlad, poslední z nich schovala sošku do lípy. Poblíž tohoto místa se o mnoho let později potulovala dívka, kterou náhle napadl had. Místo aby zaútočil, začal syčet na lípu a následně zmizel v trávě. Děvče uteklo, vše odvyprávělo ostatním, a nakonec se celé procesí odebralo k lípě, kde byla nalezena soška. Obyvatelé ji přenesli do kostela, ovšem záhy socha zmizela. Objevena byla v lípě, a tak se stalo pokaždé, co ji přenesli do kostela. Lidé ji vystavěli první dřevěnou kapli, která dnes sice nestojí, ale na náměstí můžete vidět fontánu, v jejímž středu je lípa, ve které se ukrývá socha Bolestné Panny Marie.

zdroj: mestokrupka, kudyznudy, visitkrupka