Historie Chánova: Šlo o pokus komunistů Romy začlenit
Ghetto Chánov se nachází na severu České republiky, v bývalé hornické oblasti Ústí. Soubor 12 činžáků včetně školy a ordinace se nachází dva kilometry od Mostu ve slepé uličce, která své romské obyvatele účinně izoluje od okolního městského života.
Sídlo bylo postaveno v letech 1976-1978. Záměrem bylo vytvořit vzorovou komunitu pro Romy žijící do té doby rozptýlené po Mostě v nekvalitním bydlení a dokázat, že socialistický stát je dokáže integrovat. Historici však propagandistickou mašinérii také odsuzují a považují ji za státem schválenou segregaci, která trvá dodnes.
Vládní komise při návštěvě Chánova v roce 1985 shledala většinu bytů ve špatném stavu a lidi žijící v izolaci od zbytku města. Asi 50 bytů bylo opuštěno. Situace se v průběhu let nezlepšuje, stále více bytů je opuštěných bez základního vybavení (okna, izolace, voda, elektřina), ale obývaných romskými rodinami, které si nemohou dovolit jít jinam.
Všichni obyvatelé Chánova žijí pod hranicí chudoby, míra nezaměstnanosti se blíží 90 % a mladá populace, protože téměř 4 z 10 lidí jsou mladší 15 let. Základní školní docházka je poskytována v místní „Škole tolerance“ pouze dopoledne, ale není vynaloženo žádné skutečné úsilí na vzdělávání komunity.
Chánov se stal symbolem romské ghettoizace a kriminality v České republice. Počet obyvatel Chánova se odhaduje na 1500 – 2000 obyvatel.
zdroj: nomadit, sophieknittel, pediaplay