Historie čokolády: Aztécký náčelník Montezuma II. byl schopen denně vypít i padesát šálků čokolády, zatímco Evropané o ní neměli ještě ani tušení

Přidat na Seznam.cz

Historie čokolády se píše už více než 4 tisíce let. Znali ji staří Mayové, Toltékové i Aztékové. Po pravdě řečeno, kdybyste ten dávný nápoj ochutnali, ošklíbali byste se. Hustá hořká tekutina z kakaa, vody a koření měla do dnešní čokoládové tabulky ještě hodně daleko. Kam za historií čokolády cestovat? Samozřejmě do Nového světa, do Mexika.

Vypije padesát šálků

Aztécká elita se po nápoji z kakaových bobů mohla utlouct. Pověst vypráví, že připravovat tuto tekutinu ji naučil sám bůh Qzetzalcoatl. Podle něj také dostala jméno Tchocoatl. Uvádí se, že aztécký náčelník Montezuma II. (kolem r. 1465–1520) byl schopen denně vypít i padesát šálků této pěnivé tekutiny! Dělal to prý hlavně tehdy, když se chystal navštívit nevěstinec. Ovšem Evropané o ní neměli ani tušení. Tím prvním ze Starého kontinentu, kdo ji okusil, se v roce 1502 stal Kryštof Kolumbus. S kakaovými boby Evropany ale seznámil až v roce 1529 španělský dobyvatel Hernand Cortéz. Španělé ale z nepříliš vábné a husté tekutiny nijak nejásali. Bylo to hořké a odporné. Jejich názor změnil teprve přídavek medu. I pak se ale jedná čistě o záležitost šlechty. Až do 19. století se čokoláda popíjí a prodává se většinou v lékárnách jako pastilka rozpustná ve vodě. Průmyslová revoluce ovšem zcela změní postup výroby čokolády i její podobu. Dnešní nejznámější podoba čokolády ve formě tabulky je výrazně novodobou záležitostí.

Žádná tabulka, ale šálek

První tabulka, pravda ještě trochu nepovedená a hrudkovitá, se objevila v roce 1847. Když roku 1879 objeví Švýcar Henri Nestlé sušené mléko, a další švýcarský podnikatel Rodolphe Lindt výrobu konšováním (způsob mísení, které zjemní výslednou chuť), vznikají nové továrny a čokoláda si získává stále větší oblibu. Jestliže se ale chcete podívat za skutečnou prehistorií čokolády v její tekuté podobě, je nejlepší zavítat do Mexika. Pochopitelně tam dostanete čokoládu v obchodech, ale o tu vůbec nejde. S tou se potkáte všude. Jde o tu tekutou. Kakaové boby se umelou s různými ingrediencemi a nápoj se připravuje na bázi vody nebo i mléka. Když zavítáte do mexických států Chiapas a Tabasco, narazíte tu na plantáže s kakaovými boby. Nejvíce se ale pije čokoláda ve státě Oaxaca. Zavítejte tam hlavně na místní trhy. Vzrůstá snaha o návrat tradiční pěstování čokolády i její přípravy, a právě tam můžete narazit na skutečně autentickou chuť. Pořádně vás zahřeje. Podle některých receptů se do ní totiž přidává třeba i chilli.  

Zdroje: History, Naatikmexico, Culture Trip