Hora Říp: Co viděl praotec Čech? A proč je toto místo jak známé?

Přidat na Seznam.cz

Hora Říp je místo, odkud bylo, podle pověsti, vidět až k naším hranicím. Jak to ale bylo doopravdy? Co viděl praotec Čech a jaká tajemství toto místo skrývá?

Hora Říp

Hora Říp je více než 460 metrů vysoký vrchol, který má v naší historii významné místo. Na samotném vrcholu hory najdete také rotundu sv. Jiří, která je, i s kopcem, naší chráněnou kulturní památkou. Zajímavé je, že se ve skutečnosti jedná o pozůstatek jádra vulkánu, který zde stál v dobách třetihor.

První kámen do kultury

Věděli jste, že právě hora Říp dala první kámen do jedné z našich největších kulturních budov? Roku 1868 byl z hory Říp odebrán kámen, který sloužil jako první základ pro naše Národní divadlo. Tehdy tomu přihlížely davy lidí.

Náš domov

Ve 14. století kronikář Dalimil zaznamenal, že právě hora Říp sloužila jako útočiště prvních Slovanů. Když se praotec Čech, který Slovay vedl, usadil na tomto místě, měl prohlásit, že „kam jeho oko dohlédne, tam bude jejich země“. A právě tomuto muži vděčíme nejen za náš domov, ale také za jeho jméno.

Jen pouhá lež?

Historikové naší pověsti nedávají příliš nadějí. Ačkoliv není úplně jasné, zda praotec Čech vůbec existoval nebo zda opravdu vyslovil onu větu, kterou si dodnes připomínáme, existuje několik faktů, které nikdo nevyvrátí. Jedním z nich je, že během stěhování národů měli i Slované, resp. kmeny Slovanů, své náčelníky. Možná se nejmenoval Čech nebo Boemus, jak některé zdroje uvádějí. Mohl nést jakékoliv jméno, ovšem je jisté, že Slovany dovedl až sem. Druhým faktem zůstává, že hora Říp je vysoký vrchol, odkud můžete vidět vnitrozemí Čech. Teoreticky je tedy možné, že existoval muž, který viděl a určil náš domov.

zdroj: ireceptar, kudyznudy, e15