Hotel Stanley byl inspirací pro horor Stephena Kinga. Je známý pro své paranormálními jevy. Ducha tam měl vidět i Stephen King

Přidat na Seznam.cz

Majestátní georgiánská architektura hotelu Stanley a světoznámý whiskey bar lákají cestovatele do Estes Parku v USA od jeho otevření v roce 1909. Nicméně hotel dosáhl nové úrovně slávy poté, co inspiroval Stephena Kinga k vytvoření fiktivního hotelu Overlook ve filmu Osvícení.

Historie hotelu Stanley

Tento starý hotel postavil na počátku 20. století F. O. Stanley, který vytvořil Stanleyho parní stroj – kočár poháněný párou bez koní. Majestátní hotel v georgiánském stylu byl otevřen v roce 1909 a sloužil bohatým a slavným. Freelan Oscar Stanley a jeho žena Flora odcestovali v roce 1903 na západ do Colorada, protože lékař Stanleymu doporučil, aby vyhledal čerstvý horský vzduch. Stanleymu, který trpěl tuberkulózou, bylo doporučeno, aby neplánoval nic delšího než šest měsíců. Lékař manželům zařídil letní pobyt v chatě jejich přítele v Estes Parku. Okamžitě si tuto oblast zamilovali a Stanleyho zdravotní stav se začal výrazně zlepšovat.

Na místě stával lovecký zámeček

F. O. Stanley postavil hotel na pozemku, který koupil od irského hraběte lorda Dunravena. Dunraven přijel do oblasti v roce 1872 na lovecké výpravě. Pro své hosty postavil lovecký zámeček, srub a hotel a nelegálně osídlil až 6 000 akrů v neúspěšném pokusu vytvořit soukromou loveckou rezervaci. Dunraven byl nakonec z oblasti vyhnán poté, co se pokusil připravit lidi o půdu a peníze.

Na hotelu se nešetřilo

V roce 1906 byla zahájena stavba hotelu Stanley. Dřevo a kámen byly získány z nedalekých hor a hotel byl postaven v georgiánském architektonickém stylu, který na počátku dvacátého století zažil své oživení. V roce 1909 byl luxusní hotel dokončen a nešetřilo se na něm. Hotel byl vybaven tekoucí vodou, elektřinou a telefony, jediné vybavení, které hotelu chybělo, bylo teplo, protože hotel byl navržen jako letovisko.

Slavní v hotelu Stanley

Hotel Stanley hostil mnoho „slavných“ hostů, včetně Theodora Roosevelta, japonského císaře a císařovny a řady hollywoodských osobností. A samozřejmě hotel Stanley hostil Stephena Kinga, jehož zážitky inspirovaly jeho knihu „Osvícení“.

Kromě stálých hostů prý hotel hostil i řadu návštěvníků z jiného světa. Nejvýznamnějším z nich je sám F. O. Stanley, který je nejčastěji vídán ve vstupní hale a v kulečníkovém sále, který byl jeho oblíbeným pokojem, když byl ještě naživu. Při jedné takové příležitosti se prý zjevil během návštěvy turistické skupiny v kulečníkovém sále a zhmotnil se za jedním z účastníků zájezdu. Barmani ve starém hotelu také uvádějí, že viděli F. O. procházet se po baru a zmizet, když se ho snažili odříznout v kuchyni.

Duchové hotelu

Aby toho nebylo málo, v hotelu straší také Flora Stanley, která nadále baví hosty svou hrou na klavír v tanečním sále. Zaměstnanci a hosté hlásí, že z místnosti slyší hudbu, a když tam nakouknou, vidí pohybovat se klávesy klavíru. Jakmile však někdo překročí práh, aby to dále prozkoumal, hudba ustane a na klávesách klavíru už není vidět žádný pohyb.

V hotelu je několik pokojů, ve kterých zřejmě obzvlášť straší. Jedním z nich je pokoj č. 407, který prý občas obývá lord Dunraven, jenž vlastnil pozemek před F. O. Stanleym. Údajně rád postává v rohu pokoje poblíž dveří do koupelny. Při jedné takové příležitosti svědci uvedli, že se světlo v tomto rohu neustále rozsvěcuje a zhasíná. Když bylo světlo zhasnuté, řekli duchovi, že vědí, že tam je, že tam zůstanou jen dvě noci a zda by světlo prosím nerozsvítil. Světlo se opět rozsvítilo. Později, když zhasli a snažili se usnout, však z nedalekého výtahu neustále slyšeli zvuky v době, kdy se výtah nepoužíval. Jindy zase bylo hlášeno, že se z okna pokoje 407 dívá přízračná tvář, i když pokoj není obsazen.

Pokoj 418 a dětští duchové

Pokoj 418 dostává nejvíce zpráv o strašidelné aktivitě zřejmě od dětských duchů. Uklízeči uvádějí, že z pokoje slyšeli mnoho podivných zvuků a také viděli otisky na posteli, když byl pokoj prázdný. Když hosté v pokoji pobývají, často uvádějí, že v noci slyší na chodbě hrát si děti. Jeden pár se údajně z hotelu odhlásil velmi brzy ráno a stěžoval si, že děti na chodbě je celou noc nenechaly spát. V hotelu však v té době žádné děti rezervované nebyly.

Hosté také mnohokrát hlásili, že v pokojích 217 a 401 straší. Průvodci vyprávějí příběh o duchovi malého dítěte, kterého vidělo mnoho zaměstnanců v různých částech starého hotelu. Dítě údajně viděl i Stephen King, který volal na svou chůvu ve druhém patře. Další zaměstnanci z minulosti hlásí kroky a zjevení viděné po celé budově.

Hotel Stanley, který je dnes zapsán v Národním registru historických míst, je otevřen celoročně a nabízí různé druhy ubytování včetně historických pokojů, moderních apartmánů pro delší pobyty a rozsáhlých kondominií. Hotel nabízí historické i paranormální prohlídky.

Zdroj: LegendsOfAmerica