Hřbitovní turistika. Navštívit hřbitov nemusíte jen na Dušičky

Přidat na Seznam.cz

Většina lidí zavítá na hřbitov jednou ročně, a to právě na Dušičky. Případně maximálně ještě tak na výročí narození nebo smrti svých blízkých. Věděli jste ale, že existuje i speciální druh turistiky, který je zaměřený právě na hřbitovy a hroby? Pokud vás už přestaly bavit návštěvy hradů, zámků, muzeí a kostelů, můžete zkusit novou lokalitu a disciplínu – hřbitovy a náhrobní turistiku. Možná objevíte hodně zajímavého. Jak to vypadá v praxi?

Návštěva příbytku mrtvého

Pro některé z nás jsou hřbitovy místem, které příliš neláká. Působí ponuře a příliš připomínají vlastní smrtelnost. Pro jiné je ale objevování hřbitovů zajímavým dobrodružstvím, které dýchá historií. Třeba proto, že v dětství bydleli vedle hřbitova, a proto jim přítomnost náhrobků v jejich blízkosti přijde docela normální a nijak děsivá. Objevují tichou krásu a poklid hřbitovů. Láká vás to? Zkuste se stát náhrobními turisty, fanoušky hřbitovů, kteří cestují po celé zemi a světě na významné hřbitovy. Můžete tam rozmlouvat s těmi, kteří jsou tam pohřbení a houpat se na vlnách historie. Že je to nesmysl? Philip Stone, zakladatel a výkonný ředitel Institutu pro výzkum temného cestovního ruchu na University of Central Lancashire ve Velké Británii, přirovnává turistiku za náhrobky k prohlídkám příbytků mrtvých – i z podoby hrobu se o nich můžete hodně zajímavého dozvědět. Hřbitovní turistika je formou temné turistiky, cestováním za místy spojenými se smrtí.

Náhrobky píší příběhy

Joy Neighbors vnímá hřbitovy jako muzea umění a o své posedlosti jejich návštěvami dokonce píše blog A Grave Interest. Pro zájemce o historii jsou hřbitovy bohatým zdrojem informací. Náhrobky jsou pomníky minulosti a lidí, kteří jsou pod nimi pohřbeni. Jejich design vypráví příběhy o době, ve které byly vyrobeny – pokud je například propracovaný a dobře udržovaný, může označovat hrob známého a bohatého člena místní komunity. Symboly na náhrobcích také vyprávějí story: V 19. a 20. století bylo běžné, že náhrobní kameny nesly symboly náboženství nebo skupin, ke kterým pohřbení lidé patřili, třeba zednářství. Děti jsou často reprezentovány beránky, někdo si na náhrobek nechá vyrýt fotografii, vyznání blízkým.

Zajeďte do Paříže

Můžete zkusit hřbitovní turistiku i u nás. Vydat se třeba za známými osobnostmi. Nemusíte nutně na pražský Slavín, kde najdete slavné na každém kroku, a tak to může být trochu nuda. Stačí projít pražský Starý židovský hřbitov nebo Olšanské hřbitovy. Objevování hrobů slavných osobností, které jsou zde skryty, může být podstatně zajímavější dobrodružství prožité v některý pěkný podzimní den. Pokud vás láká víc, vydejte se do ciziny. Hřbitov Père Lachaise v Paříži, který se slavnými jmény také jenom hemží, rozhodně stojí za pozornost. V Benátkách nevynechejte hřbitov San Michele, i tady narazíte na známá jména. Zajímavé jsou také hřbitovy vojáků padlých ve válkách, i ty vydávají svědectví o době. V tomto ohledu se proslavil americký Arlington. Pamatujte si také, že existují pravidla náhrobkové turistiky. Jděte tam s konkrétním cílem. Skvělé je, když absolvujete prohlídku s průvodcem, který vás upozorní na největší zajímavosti. Zážitek bude silnější. Respektujte prostor a nerušte ostatní. Nechoďte tam, kde nejste vítaní.

Zdroje: edition.cnn.com,  www.jstor.org, travelinspiredliving.com, titancasket.com