Italská pomerančová bitva je událost, která odkazuje na vraždu vévody před tisíci lety

Přidat na Seznam.cz

V italské Ivrei se každý rok během tří dnů před masopustem stane něco velmi zvláštního. Místní obyvatelé se rozdělí do devíti různých jednotek, nosí válečnou výstroj a během několika dní po sobě házejí pomeranče ve snaze zlikvidovat ostatní týmy. Na první pohled veselá událost má ale tragickou historii.

Tyranský vévoda, odvážná slečna a revoluce

Počátky pomerančového boje jsou trochu nejasné, ale zdá se, že se datují do středověké vzpoury. Ivrea byla údajně kolem roku 1100 ovládána zlým tyranským vévodou. Legenda praví, že se vévoda pokusil o svatební noci napadnout mladou mlynářovu dceru. Místo toho mu dívka usekla hlavu a zahájila revoluci. Lidé pak následovali její vedení, obyvatelé města Ivrea s kamen, pochodněmi a meči zaútočili na palác a spálili ho do základů. Dnes, téměř o tisíciletí později, si lidé z Ivrey připomínají svou revoluci. I když tentokrát jsou vyzbrojeni pomeranči a vycpávkami.

Opravdu hodně pomerančů

Bitva je založena na nepsaných pravidlech, kterými se řídí všichni vrhači ovoce. Devět týmů má vyhrazený prostor pro své vrhače, kteří na sobě mají tuniky a kalhoty v barvách svého týmu. 51 vozů vrhajících pomeranče je rozděleno na 35 dvojic a 16 čtyřkolek. Zkuste si představit více než 7000 lidí, kteří se hrnou do ulic klidného malého města, aby se zúčastnili této jedinečné oslavy a házeli po sobě pomeranče. Během festivalu se vyhodí přes 600 tun pomerančů, což odpovídá více než 4,2 milionům pomerančů. Je důležité si uvědomit, že tyto pomeranče nejsou vhodné pro komerční účely. Hlavní hvězdy akce jsou koně, o které je postaráno s velkou láskou a respektem. Na každém festivalu je také zvolena místní žena, která zastupuje dceru statečného mlynáře a vede slavnosti boje.

Bitva představuje konec karnevalu Ivrea, který se koná každý rok od roku 1947. Bojuje se tři dny. Účastníci v týmech zastupují obyvatelstvo – například „pěšáci“ představují lidi, kteří se vzbouřili, a Aranceri na kočárech tažených koňmi hrají roli feudálních armád. Bitva je směsí vášně a solidarity. Je velmi běžné vidět, jak si soupeři podávají ruce, projevují si navzájem úctu a uznávají své dovednosti a odvahu.

zdroj: Backpackers in the World, BuzzFeed News, Bored Panda