Jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu je z Vyhlídky Máj. Řeka protéká hlubokým skalnatým kaňonem

Přidat na Seznam.cz

Velmi romantické místo nad vltavskou podkovou, ze kterého můžeme mít Vltavu a výhled na její okolí jako na dlani.

Toto místo je velice známé jak pro české obyvatele, tak i u turistů, kteří ho cíleně, rádi a hojně navštěvují. Není divu. Pohled je to opravdu skvostný a stojí za ten zážitek. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Co jsou Svatojánské proudy?

V minulosti byly tyto proudy považovány za úsek Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy. Přesně tam, kde se tvořily peřeje. Největší obavy z nich měli především voraři, kteří tudy plavili dříví. V roce 1943 však byly zatopeny Štěchovickou přehradou, čímž došlo i k ukončení voroplavby.

Co byla voroplavba?

Jak už zaznělo výše, takzvané plavení dříví. Jinými slovy to byl způsob, jak dopravit dřevo plavením po vodním toku na určité místo.

Po druhém břehu vede podél řeky Naučná stezka s názvem Svatojánské proudy, která Vás provede krásnou krajinou s těmi nejzajímavějšími informacemi.

Východ slunce a ranní mlha

To zní jako skvělá kombinace. Mlhy ale nesmí být přespříliš, protože jinak není vidět téměř nic. O tom, že se rozhlédneme po okolí, si můžeme nechat jenom zdát. Nejvíce mlhy se drží právě v samotné vltavské podkově. V okolních lesích je při východu slunce, díky jeho paprskům, magická atmosféra. Když mlha uvězněná v podkově zmizí, naskytne se návštěvníkům ten skvostný pohled na toto kouzelné místo v celé své kráse.

Kde přesně nalezneme Vyhlídku Máj?

Nachází se jeden kilometr západně od obce Teletín. Je celoročně volně přístupná pro všechny návštěvníky. Vyhlídka má i svoje parkoviště. Od něj je cíl vzdálený už jenom 950 metrů.

250 metrů severněji se nachází další vyhlídka s názvem Mařenka a o dalších 250 metrů narazíte na Vyhlídku Mišák.

Zdroj: Green Mind, Jednou stopou Českem