Jeden z nejstarších hřbitovů v Evropě obsahuje hroby staré téměř 8 500 let i nejstarší kostru dítěte v Německu

Přidat na Seznam.cz

Německý hřbitov, nazývaný Gross Fredenwalde podle nedaleké vesnice, patří do doby známé jako druhohor, kdy byla Evropa osídlena lovci a sběrači. Vykopávky v letech 2013 a 2014 odkryly důkazy o prehistorickém hřbitově, který se nachází severně od Berlína na kopci nad pláněmi pod ním. Tvrdá, kamenitá půda na kopci by byla těžkým místem pro kopání hrobů. Nebýt vodních zdrojů v okolí, bylo by to špatné místo i pro osadu.

Archeolog, který vedl nedávné vykopávky, říká, že pohřby jsou důkazem pečlivého plánování. „Nejde o nahromadění pohřbů náhodou, ale o místo, kam se rozhodli uložit své mrtvé,“ říká archeolog Terberger z dolnosaského oddělení památkové péče. „Je to první důkaz skutečného hřbitova v severní Evropě nebo Skandinávii.“

Kostra dítěte, která byla na hřbitově nalezena, je také vzácná. Vědci tvrdí, že jde o nejstarší dětskou kostru, která byla kdy nalezena v Německu, a jednu z nejstarších v Evropě. Bagry odstranily křehké ostatky ze hřbitova v jediném 300 kilogramovém bloku zeminy, což umožnilo pečlivě vystavit 8 400 let starou kostru v kontrolovaném prostředí laboratoře.

Vynikající uchování nabízí badatelům velké množství informací. Chemické podpisy v kostech by například mohly ukázat, zda bylo dítě kojeno – DNA by mohla navázat spojení s dalšími kostrami na hřbitově a určit pohlaví dítěte.

BLDAM 2020 Groß Fredenwalde from BLDAM on Vimeo.

zdroj: Nationalgeographic, Atlasobscura, CAU