Kde se natáčely slavné seriály a filmy? Třeba v Snowdon Forrest a Dubrovníku
Kdo by nechtěl projít se po stejných místech jako jeho oblíbení filmoví hrdinové? Filmový turismus se v posledních letech stal fenoménem, který láká cestovatele do nejrůznějších koutů světa. Od novozélandských kopců, kde bojoval Frodo s prstenem, až po chorvatské pobřeží, kde intrikoval rod Lannisterů. Pojďme se podívat na místa, kde ožívaly příběhy, které jsme si zamilovali na obrazovkách.
Nový Zéland – domov Středozemě
Když Peter Jackson hledal místo pro natáčení trilogie Pán prstenů, nemusel chodit daleko od svého domova. Nový Zéland se svými dramatickými horami, panenskou přírodou a rozmanitou krajinou se stal dokonalým ztělesněním Tolkienovy Středozemě.

Hobitín – Matamata
Nejnavštěvovanější filmovou atrakcí na Novém Zélandu je bezpochyby Hobitín nedaleko městečka Matamata na Severním ostrově. Pro natáčení zde bylo vybudováno 44 hobití nor zakomponovaných do zelených kopců. Po dokončení trilogie Hobit byly tyto kulisy zachovány jako trvalá atrakce, kterou ročně navštíví desítky tisíc turistů. Můžete se zde projít po Dně pytle nebo si dát pivo v hospodě U Zeleného draka.
Národní park Tongariro – Mordor
Dramatická vulkanická krajina národního parku Tongariro posloužila jako předloha pro nehostinný Mordor. Aktivní sopka Mount Ngauruhoe se stala Horou osudu. Turisté mohou podniknout populární jednodenní túru Tongariro Alpine Crossing, která prochází mimo jiné kolem Smaragdových jezer, jež si zahráli v několika scénách.
Snowdon Forest – Fangornský les
Les Snowdon na jižním ostrově posloužil jako tajemný Fangornský les, domov entů. Hustý porost pokrytý mechem a kapradinami vytváří dokonalou atmosféru prastarého hvozdu.
Chorvatsko – Hra o trůny v reálu
Seriál Hra o trůny využíval pro natáčení mnoho lokací po celé Evropě, ale žádné město se nestalo s tímto fenoménem tak spjaté jako chorvatský Dubrovník, který posloužil jako hlavní město Sedmi království – Královo přístaviště.

Dubrovník – Královo přístaviště
Středověké hradby, úzké uličky a červené střechy Dubrovníku vytvořily dokonalou kulisu pro centrum moci Západozemí. Fanoušci seriálu mohou navštívit místa jako Rudá bašta, kde se odehrávaly důležité scény včetně Cerseina „pochodu hanby“. Oblíbené jsou také organizované tematické prohlídky s průvodci, kteří byli často i komparzisty v seriálu.
Pevnost Lovrijenac – Rudá bašta
Tato impozantní pevnost tyčící se na 37 metrů vysoké skále posloužila jako Rudá bašta v Králově přístavišti. Právě zde se odehrávaly scény z turnaje na počest krále Joffreyho i mnoho dalších klíčových momentů seriálu.
Split a Klis – Meereen
Diokleciánův palác ve Splitu a nedaleká pevnost Klis se staly kulisami pro město Mereen, které osvobodila Daenerys Targaryen. V kryptách pod palácem byly natáčeny scény s draky.
Skotsko – kouzlo vysočiny pro fantasy i historické filmy
Skotská vysočina s dramatickými horami, tajemnými jezery a středověkými hrady poskytla kulisy mnoha slavným filmům.

Glencoe – James Bond a Harry Potter
Údolí Glencoe je jedním z nejfotogeničtějších míst ve Skotsku. Objevilo se jako rodové sídlo Jamese Bonda ve filmu Skyfall a také jako okolí Bradavic v sérii o Harry Potterovi.
Viadukt Glenfinnan – Bradavický expres
Železniční viadukt Glenfinnan se proslavil díky scénám s Bradavickým expresem v Harry Potterovi. Červený parní vlak Jacobite, který jezdí po této trase, je nyní často vyprodaný právě díky fanouškům mladého kouzelníka.
Hrad Doune – Zimohrad i Monty Python
Středověký hrad Doune si zahrál v prvních epizodách Hry o trůny jako Zimohrad, sídlo rodu Starků. Ještě dříve se však proslavil ve filmu Monty Python a Svatý grál, díky čemuž láká fanoušky obou slavných děl.
České pohádkové lokace
I české filmy a pohádky mají své ikonické lokace, které stojí za návštěvu.
Hrad Křivoklát – Princ a Večernice
Majestátní gotický hrad se objevil v mnoha českých pohádkách. Nejznámější je zřejmě jeho role v pohádce Princ a Večernice, kde si zahrál hrad zlého krále Kazisvěta.
Zámek Hluboká – Pyšná princezna
Novogotický zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejkrásnějších v České republice. Není divu, že se stal kulisou pro mnoho pohádek, včetně klasiky Pyšná princezna, kde představoval zámek krále Miroslava.
Vodní mlýn ve Slupi – Princezna ze mlejna
Historický vodní mlýn v Slupi na jižní Moravě si zahrál ve filmové pohádce Princezna ze mlejna. Ačkoli většina interiérových záběrů vznikala jinde, mlýn je dodnes spojen s touto oblíbenou pohádkou.
Průvodce filmového turisty
Jak naplánovat filmovou cestu?
Pokud se chcete vydat po stopách vašeho oblíbeného filmu nebo seriálu, zde je několik tipů:
- Výzkum před cestou – Mnoho lokací má speciální webové stránky věnované filmovému turismu, kde najdete mapy a konkrétní informace.
- Specializované prohlídky – Na populárních místech existují tematické prohlídky s průvodci, kteří vás provedou po natáčecích lokacích a sdělí zajímavosti z natáčení.
- Aplikace a mapy – Existují specializované aplikace jako FilmQuest nebo Movie Maps, které vám pomohou najít filmové lokace v okolí.
- Respektujte soukromé vlastnictví – Některé filmové lokace mohou být na soukromých pozemcích, vždy respektujte místní pravidla a omezení.
- Načasování návštěvy – Nejpopulárnější místa jako Hobitín nebo Dubrovník mohou být v hlavní sezóně přeplněná, zvažte návštěvu mimo špičku.
Filmový turismus nabízí jedinečný způsob, jak spojit lásku k cestování s vášní pro oblíbené filmy a seriály. Procházet se po stejných místech jako vaši oblíbení hrdinové přináší zvláštní pocit spojení s příběhy, které jste sledovali. Navíc vás často zavede na místa, která byste jinak možná minuli.
Ať už jste fanouškem fantasy ság, historických dramat nebo českých pohádek, filmové lokace vám nabídnou nový rozměr cestovatelského zážitku. A kdo ví – možná při své příští dovolené narazíte na filmový štáb pracující na novém hitu a stanete se svědky zrodu další legendy!
Zdroj: New Zealand Tourism – Lord of the Rings, Dubrovnik Tourist Board – Game of Thrones, Visit Scotland – Film Locations, Filmová místa.cz, Atlas Obscura – Film Locations