Kjóto bylo hlavní město Japonska po více než 1000 let

Přidat na Seznam.cz

Kjóto se nachází se asi 50 km severovýchodně od průmyslového města Ósaka a přibližně ve stejné vzdálenosti od Nary, dalšího starobylého centra japonské kultury. Kyōto fu je v centru Kinki chihō region. Město je jedním z center (s blízkými Ósakou a Kōbe) průmyslové zóny Keihanshin, druhé největší městské a průmyslové aglomerace v Japonsku.

Hlavní město Japonska po více než 1000 let (od roku 794 do roku 1868), Kjóto (doslova „hlavní město“), bylo v průběhu staletí nazýváno různými jmény – Heian-kyō („hlavní město míru“), Miyako („Hlavní město“) a Saikyō („Západní hlavní město“), jeho název po restaurování Meidži (1868), kdy se císařská domácnost přestěhovala do Tokia. Současná fráze sekai no Kyōto („světové Kjóto“) odráží recepci japonské kultury v zahraničí a vlastní snahu Kyōto držet krok s dobou.

Přesto je Kjóto centrem tradiční japonské kultury a buddhismu, stejně jako jemných textilií a dalších japonských výrobků. Hluboký cit Japonců pro jejich kulturu a dědictví je reprezentován jejich zvláštním vztahem ke Kjótu – všichni Japonci se tam snaží jet alespoň jednou za život, přičemž město ročně navštíví téměř třetina obyvatel země. Několik historických chrámů a zahrad Kjóta bylo v roce 1994 společně přidáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Kjóto, které císař Kammu určil jako místo nového hlavního města, bylo vytyčeno v roce 794 podle modelu Čchang-anu (moderní Si-an), hlavního města čínské dynastie Tang. Plán počítal s obdélníkovým krytem s mřížkovým vzorem ulic, 5,1 km od severu k jihu a 4,5 km od východu na západ. Císařský palác, obklopený vládními budovami, byl v severo-centrální části města. Podle čínského precedentu bylo místo vybráno opatrně, aby chránilo severní rohy, odkud, jak se věřilo, mohli získat přístup zlí duchové.

zdroj: Boutiquejapan, Alljapantours, Britannica