Lemberk: Působila v něm sv. Zdislava, která zakládala kláštery a špitály
Zámek Lemberk leží v malebné vísce Lvová u Jablonného v Podještědí. Historie oblíbeného zámku je opravdu bohatá a podmaní si každého milovníka historie, ale i architektury či příznivců dobrodružství. Jestliže se do těchto míst rozhodnete zavítat, nudit se rozhodně nebudete.
Z Löwenbergu Lemberkem
Nádherná podhorská krajina byla jedním z důvodů, které daly vzniknout středověkému hradu Löwenbergu. Stavba, jejíž kořeny sahají do 13. století, vznikla na strmém ostrohu hory Krutina, aby chránil obchodní a vojenské stezky z Čech do Lužice. Během husitských válek se majitelé hradu často střídali a hrad postupně ztrácel své rané gotické kouzlo. Majitelé jej začali postupně přestavovat na renesanční zámek, který v roce 1550 zdědil Jindřich Kurzbach z Trachenberka. Kromě toho, že osadil zpustlé vsi novými poddanými, nové vsi také založil a stejně tak i mlýny, pily, hamry či pivovar.
Zámek se dočkal další renesanční přestavby na počátku 17. století, kdy měli ve vlastnictví zámek spolu s panstvím pánové z Donína. V tomto období získala budova druhé patro a byla pokryta psaníčkovým sgrafitem. V roce 1610 hlavní sál získal dřevěný kazetový strop s malovanými náměty zvířecích bajek. Zámek měl ve vlastnictví krátkou dobu také slavný Albrecht z Valdštejna, po jehož smrti majetek přešel na Jana Rudolfa Bredu.
K dalším drobným stavebním úpravám došlo během 19. století. Rekonstrukce a přestavba se nesla v duchu výměny všech oken a dveří, kachlových kamen, zatímco Clam-Gallasové nechali opravit sochařskou výzdobu v Bredovské zahradě. Kvůli zřícení korunní římsy v roce 1971 byl zámek dočasně uzavřen.
Pro veřejnost byl znovu otevřen v červenci roku 1992.

Svatá Zdislava z Lemberka
Zdislava z Lemberka byla česká šlechtična a zakladatelka klášterů a špitálů, která byla v roce 1907 prohlášena za blahoslavenou. V roce 1995 ji papež sv. Jan Pavel II. prohlásil za svatou. Přesné datum narození svaté Zdislavy není známé, ale historici se domnívají, že se pravděpodobně narodila mezi lety 1215–1220 v rodině Přibyslava z Křižanova, purkrabího na hradě Veveří, a paní Sibyly, královniny dvorní dámy.
I když o jejím mládí není známo prakticky nic, dochovaly se historické prameny, ve kterých je psáno, že Zdislava měla velmi vřelý vztah nejen k rodičům, ale i ke svým sourozencům Eufemii, Petrovi, Elišce a Libušce, ale také k duchovnu a katolické církvi.
Zdislava se mezi lety 1235-1240 provdala za mocného rytíře Havla z rodu Markvarticů, se kterým se přestěhovala do nehostinných podještědských krajů. Páru se také narodily čtyři děti: Havel, Jaroslav, Markéta a Zdislav.
Kromě toho, že byla Zdislava nesmírně dobrosrdečnou a milosrdnou ženou, traduje se, že kromě schopnosti uzdravovat byla rovněž ráznou a energickou osobností. Se svým manželem založila v Jablonném městský špitál, dominikánský klášter a kostel, kam byla v roce 1252 pohřbena. Její tělo je uloženo v rakvi v katakombách pod bazilikou, zatímco její lebka je vystavena na oltáři ve skleněné skříňce.
Zdislava a léčivá studánka
Pod zámkem Lemberk se dnes nachází pramen nazvaný podle svaté Zdislavy. Zdislavina studánka s přilehlým empírovým glorietem je v současnosti součástí území krajinné památkové zóny Lembersko a součástí památkově chráněného areálu lemberského zámku. Po úmrtí svaté Zdislavy se studánka stala vyhledávaným poutním místem. Legendy praví, že k léčení nemocných používala Zdislava vodu z tohoto pramene, který prý měla sama objevila a odkryla.
Přesto ale první a konkrétní písemné zprávy o studánce pochází až z poloviny 19. století. Měšťan a rychtář Jung Richter z Jablonného nechal studánku upravit a do skalního výklenku umístit pískovcovou sošku Zdislavy z Lemberka. Nyní však ve výklenku z mříží stojí kopie původní sošky světice.
Na konci 19. století byl vývěr vody z pramene odveden na břeh Panenského potoka. K posledním úpravám studánky došlo v 90. letech 20. století.
Zdroj: jednoustopoupoceskem.cz , Catholica, Český rozhlas