Lidé Bajau, známí jako „mořští cikáni“ by klidně mohli žít jako mořské panny. Unikátní kultura žije ve vodách Indonésie, Malajsie a Filipín

Přidat na Seznam.cz

Jednou z nejunikátnějších a nejzáhadnějších kultur na světě je Bajau. Jsou to lidé, kteří žijí ve vodách Indonésie, Malajsie a Filipín. Tito lidé, někdy známí jako „mořští cikáni“, tvoří kulturu, která se nepodobá žádné jiné. Doslova můžeme říct, že se jedná o vodní lidi.

Bajauové žijí bez času, hlavní je pro ně voda

Bez písemné historie nebo oficiálních záznamů zůstává příběh lidí Bajau do značné míry záhadou. Lidé Bajau jsou potomky malajského lidu a žili na vodě po staletí, ke břehu připlouvali pouze proto, aby se ukryli před bouřemi nebo nabrali zásoby. Pojem času pro ně nemá velký význam a hodiny, kalendáře a narozeniny neexistují. Bajau z jihovýchodní Asie tráví celý svůj život na moři, pracují na osmihodinové potápěčské směny s tradičním vybavením na chytání ryb a měkkýšů pro své rodiny.

Fyzicky se Bajau dokonce vyvinuli pro život na vodě – vyvinuly se jim větší sleziny, takže mohou zadržet dech na celé minuty a dosáhnout větších hloubek. Protože se Bajauové živí především rybolovem, většina z nich tráví více než pět hodin denně pod vodou. Pod vodou vydrží až neuvěřitelných 13 minut.

Voda pro ně zjevně není nebezpečí

V roce 2004 Bajauové údajně přežili tsunami v Indickém oceánu téměř bez obětí. Bajau tradičně žijí na ručně vyráběných lodích „lepa-lepa“, které na moři vozí vše, co potřebují, včetně kuchyňského náčiní, petrolejových lamp, jídla, vody a dokonce i rostlin. Přicházejí na břeh pouze proto, aby obchodovali nebo opravovali své lodě, takže ani přírodní katastrofy jim nedělají problém.

zdroj: Insider, India Today, Restless