Louvre: Muzeum, které nabízí ta nejvzácnější díla historie!

Přidat na Seznam.cz

Paříž, město zamilovaných, nabízí mnohem víc, než jen Eiffelovu věž. Navštivte například Louvre, muzeum, kde uvidíte taková díla, jaká jinde na světě nenajdete.

Obrovské muzeum plné děl

Výstavní plocha Louvru je 72 000 m2, což je obrovský prostor, na kterém najdete všemožná díla, jež vytvořili umělci z pravěku i z 19. století. Muzeum je součástí obrovského komplexu, který sloužil králům a vladařům jako sídlo, a to už ve 12. století. Tehdy vznikla na tomto místě vůbec první tvrz, jíž dal postavit Filip II. Dále ho jako rezidenci využíval Karel V., poté František I. vystavil nový palác, a tak se na něm vystřídala celá řada osobností.

První sbírka

Už František I. založil v 16. století vůbec první uměleckou sbírku. Až do roku 1793 tak Louvre sloužil jako veřejné muzeum, čehož se ujal také Napoleon, který shromažďoval umělecké předměty na svých výpravách a následně je odvážel do Paříže. Mnoho z nich se během let také vrátilo, i přesto je ale Louvre stále jedním z nejznámějších a nejbohatších muzeí světa.

A co zde najdete?

Z celé řady soch a plastik stojí za zmínku například busta Homéra, která je stará více než dva tisíce let, nebo „Umírající otrok“, jehož vysochal Michelangelo. Z obrazů je to například „Svoboda vedoucí lid“ nebo všemi dobře známá Mona Lisa.

zdroj: presse, louvre, archive