Malé městečko v USA přežilo Záhadu Blair Witch. Po premiéře se sem nahrnula řada senzachtivých fanoušků

Přidat na Seznam.cz

Plakáty o pohřešovaných osobách kolovaly kolem promítání filmu na filmovém festivalu Sundance v USA v roce 1999, který tvrdil, že je kompilací skutečných videozáznamů natočených třemi turisty, kteří byli za záhadných okolností zabiti.

Fikce, nebo skutečnost?

Důmyslný marketingový plán uvedení filmu The Blair Witch Project tedy Záhada Blair Witch do kin ještě více rozostřil skutečnost a z nezávislého filmu v přepočtu za 660 000 korun udělal fenomén a přesvědčil část filmových diváků, že je film skutečný, připomíná magazín Thrillist.   

Věc se má tak, že část mýtu byla skutečná. Burkittsville opravdu bylo nenápadné marylandské městečko v USA. A obyvatelé netušili, že je bude humbuk kolem Blair Witch pronásledovat po více než dvě desetiletí.

Falešná historie

Video v úvodu filmu podrobně popisuje skutky čarodějnice Elly Kedward, která byla vyhnána z koloniálního městečka Blair v Marylandu. Později ale byla obviněna z několik vražd místních dětí. V Burkittsville ve 40. letech 19. století žil v lese Black Hills starý poustevník jménem Rustin Parr s tím, který ve svém lesním domě zabil sedm dětí, ale nechal se slyšet, že k vraždám ho navedla právě čarodějnice z Blair. Záběry ztraceného dokumentárního štábu byly nalezeny v ruinách domu Rustina Parra.

O skutečném Burkittsville

Burkittsville o sobě prohlašuje, že je „město s bohatou historií a obklopené krásou“. V roce 1999 bylo na území města pouze 75 domů, pošta a kostel.

Legenda o čarodějnici Blair vznikla díky hřbitovu v Burkittsville. Jedinou strašidelnou atrakcí Burkittsville je „strašidelný kopec“, kde údajně duchové vojáků z občanské války pozdě v noci tlačili do kopce stojící auta, a „Snallygaster“, bájný drak, který kdysi v nedalekých kopcích snesl vejce.

Ve filmu The Blair Witch Project se skutečné Burkittsville objevuje pouze dvakrát: na ceduli „Vítejte v Burkittsville“ a v několika záběrech na hřbitově za luteránským kostelem svatého Pavla, kde byly údajně pohřbeny první oběti čarodějnice.

Víc z tohoto místa ukázat nešlo. Z jednoho konce města na druhý se dá dojít za pouhých 15 minut a podle posledních údajů ze sčítání lidu má pouhých 150 obyvatel.

Jaká je skutečná historie?

Burkittsville je dobře zachovalým, prakticky nezměněným příkladem amerického městečka z konce 18. a počátku 19. století, kdy bylo město servisním centrem pro okolní venkovské oblasti, uvádí web Burkitsville-MD.

Za domy a obchodními podniky nacházející se podél hlavní ulice se nacházejí pole a na západě se zvedají hory. Město si dodnes zachovalo tyto rané vizuální charakteristiky. Budovy na Main Street stále lemují pole s obilím a mléčné farmy, ačkoli ve městě již nejsou žádné obchodní provozovny.

Dnes mnoho obyvatel Burkittsville dojíždí za prací do blízkých metropolí, ale město si udržuje silný smysl pro komunitu prostřednictvím mnoha služeb, společenských aktivit, zvláštních akcí a městských setkání.

Zdroj: thrillist.com, burkitsville-md.gov