Moherské útesy, mistrovské dílo přírody

Přidat na Seznam.cz

Moherské útesy (Cliffs of Moher) jsou chloubou západního Irska. Tyto dramatické útesy nabízejí nádherné výhledy, bohatou faunu a flóru a hlavně přímo magickou atmosféru.

O Moherských útesech

Majestátní útesy se tyčí do výšky 214 metrů n.m. a táhne se na 8 kilometrech podél Atlantského oceánu. Útesy vznikly zhruba před 320 miliony lety což má za následek zajímavé rozvrstvení útesů. Ani milovníci přírody nebudou zklamaní. Moherské útesy se pyšní nejen oblíbenými papuchálky, ale i alkou malou nebo nativním zajícem bělákem. Travnaté plochy jsou pak pokryté různými druhy květin a v oceánu si pak hoví delfíni a žraloci. Perličkou také může být, že Moherské útesy se objevily ve filmech jako například Harry Potter a Princ dvojí krve nebo Princezna nevěsta.

Hlava čarodějnice

Ke skalnímu útvar nacházející se na nejjižnější bodu Moherských útesů se váže zajímavá legenda. Stará čarodějnice Mal se zamilovala do irského hrdiny Cú Chulainnae. Její pocity však zůstaly neopětované. Mal nebyla příliš hezká, zato byla velmi mocná. A tak Cú Chulainnae před ní utíkal a skočil k útesu. Mal ovšem nebyla tak hbitá a zřítila se z útesu do skalek pod ním.

O’Brienova věž

Věž značící naopak nejsevernější bod Moherských útesů. Postavena byla roku 1835 Sirem Cornelliem O’Brienem. Věž, která je využívána jako rozhledna, je jednou z nejoblíbenějších památkou v Irsku.

Moherské útesy jsou historickým a přírodním pokladem. Pokud někdy zavítáte do Irska, nenechte si toto kouzelné místo ujít.

Zdroje: Cliffsofmoher.ie, Wikipedia, Rady na cestu