Národní park Serengeti: Navštivte opravdový africký ráj

Přidat na Seznam.cz

Po celém světě hromadně vymírají zvířecí druhy. Proto jsou zde národní parky, různé organizace a rezervace, které se snaží tato zvířata ochránit. A jednou z nich je také Serengeti!

Ochrana zvířat

Národní park Serengeti má téměř patnáct tisíck kilometrů čtverečních. Leží v Tanzanii, na východ od Viktoriina jezera, a je jedním z nejvetších a neslavnějších chráněných území Afriky. Od roku 1981 je také chráněn UNESCO a součástí jeho krajiny jsou sopky i savany, lesy i jezera.

Ohrožené druhy i velká stáda

Po celém parku projde každý rok až milion pakoňů, desetitisíce zeber i antilop. Nechybí zde ani smečky lvů nebo hyen. Na pláních najdete žirafy, slony, gepardy i nosorožce. Více i méně chráněné druhy, které jsou jinde lovené pro kly, rohy, srst nebo maso. Celý park je přístupný lidem, ovšem dostat se tam vám potrvá několik hodin. Přesto to ale stojí za to, vidět africkou divočinu na vlastní oči!

Historie

Serengeti bylo do příchodu lidí netknuté, příroda zde prospívala a to až do 19. století. Poté přišli Masajové a v druhé polovině 19. století Evropané. První ochrana oblasti kvůli nadměrnému lovu byla vyžádána už v roce 1921 a o třicet let později byl vytvořen národní park.

Zajímavé také je, že tento park je archeologickým nalezištěm. Konkrétně v rokli Olduvai byly nalezeny pozůstatky našich předků.

zdroj: serengeti, mundo, novinky