Nazca Lines: Sbírka obřích motivů vyrytých do země stále fascinuje vědce i turisty

Přidat na Seznam.cz

2000 let staré obrazce, vytvořené starověkou kulturou Nazca v Jižní Americe a zobrazující různé rostliny, zvířata a tvary, lze plně ocenit pouze při pohledu ze vzduchu vzhledem k jejich masivní velikosti. Tyto obrazce byly studovány dlouhá léta, ale i přesto jsou pro vědce i turisty nevysvětlitelnou záhadou.

Největší záhada Jižní Ameriky

Zvířecí motivy a geometrické tvary vyryté starověkou kulturou Nazca do pusté peruánské Pampy de San José jsou jednou z největších záhad Jižní Ameriky. Některé z nevysvětlitelných tvarů jsou viditelné pouze ze vzduchu nebo z rozhledny a mají délku až 200 m. Je to určitě jedno z nejpodivnějších míst na světě, uvádí web Rough Guides.

Navzdory tomu, že byly studovány více než 80 let, geoglyfy, které byly v roce 1994 označeny jako světové dědictví UNESCO, jsou pro výzkumníky stále záhadou. Existují tři základní typy Nazca: rovné čáry, geometrické vzory a obrazová znázornění. Na pobřežní pláni je více než 800 přímých linií, z nichž některé jsou dlouhé 48 km. Kromě toho existuje více než 300 geometrických vzorů, které zahrnují základní tvary, jako jsou trojúhelníky, obdélníky a lichoběžníky, stejně jako spirály, šipky, klikaté a vlnovky. Nazca Lines jsou možná nejlépe známé pro motivy asi 70 zvířat a rostlin, jako je pavouk, kolibřík, kaktus, opice, velryba, lama, kachna, květina, strom, ještěrka a pes.

Nazca Lines se nachází v pouštních pláních povodí řeky Rio Grande de Nasca, což je archeologické naleziště, které je jedním z nejsušších míst na Zemi. Starověké národy vytvářely své obrazce odstraněním horních vrstev skály, čímž se pod nimi objevil světlejší písek. Pravděpodobně začali s modely v malém měřítku a opatrně zvětšili proporce modelů, aby vytvořili velké návrhy. Většina známých geoglyfů vznikla odstraněním kamenů pouze z okraje obrazců (vytvořením jakéhosi obrysu), zatímco jiné vznikly odstraněním kamenů z nitra. Vzhledem k nízkému množství deště, větru a eroze v poušti zůstaly geoglyfy po celá staletí z velké části nepoškozeny, uvádí web Britannica.

Od jejich objevení ve 20. letech 20. století byly čáry různě interpretovány, ale jejich význam zůstává do značné míry zahalen tajemstvím. Americký historik Paul Kosok pozoroval čáry z letadla v roce 1941 a vyslovil hypotézu, že byly nakresleny pro astronomické účely. María Reiche, německá překladatelka, zase dospěla k závěru, že se jedná o obrovský astronomický kalendář. V roce 1967 však americký astrofyzik Gerald Hawkins nenašel žádnou shodu mezi změnami v nebeských tělesech a konstrukcí linií Nazca.

zdroj: Britannica, History, Rough Guides