Nejslavnější silnice: Znáte Route 66, Ocean Road nebo Garden Route?

Přidat na Seznam.cz

Legendární silnice a dálnice nabízejí více než jen cestu z bodu A do bodu B. Můžete se na nich kochat rozmanitou krajinou a nahlédnout do minulosti. Ať už vás láká nostalgie po americké Route 66, dechberoucí pobřežní výhledy na australské The Great Ocean Road nebo ekologická rozmanitost jihoafrické Garden Route, tyto slavné cesty slibují nezapomenutelné zážitky. Přečtěte si více o kultovních silnicích v našem článku.

Route 66 – Matka amerických dálnic

US Route 66 byla jednou z původních dálnic amerického silničního systému. Oficiálně ji schválil americký Úřad pro veřejné komunikace v listopadu 1926. Route 66 se brzy stala jednou z nejznámějších silnic v USA. Její původní trasa začala v Chicagu, a vedla přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a skončila v Santa Monice v Kalifornii. Celkově šlo o asi 3940 km.

Ani po jejím oficiálním uznání v roce 1926 se nejednalo o souvislou silnici. Route 66 spojovala různé státní silnice, i nezpevněné, které měly klikatý směr s ostrými zatáčkami. Počátkem 40. let 20. století se postavily další nové dálnice vedoucí přes Route 66. Šlo například o Historic Arroyo Seco Parkway v Los Angeles.

Symbolika této komunikace pronikla i do kultury. Hudebník a zpěvák Bobby Troup ji zmiňuje v písni Get Your Kicks on) Route 66 z roku 1946. V šedesátých letech „hrála“ roli ve stejnojmenném seriálu, ale objevila se i v literatuře, konkrétně v románu Hrozny hněvu od Johna Steinbecka. Route 66 sloužila jako hlavní silnice pro všechny, kteří se snažili přesunout na západ. Vzhledem k rostoucí popularitě silnice se zde brzy objevilo mnoho podniků a komerčních aktivit.

V průběhu let Route 66 prošla mnoha změnami, takže identifikace původní trasy dnes není snadný úkol. Oficiálně byla vyřazena z amerického dálničního systému v roce 1985.

Route 66 fascinuje dodnes. Cestování po ní připomíná cestování zpět v čase. Najdete kolem ní malebné motely s křiklavými neonovými nápisy, vjezdy z 50. let, staré benzínové pumpy, bizarní reklamní nápisy, přírodní krásy, suvenýry a kýčovité memorabilie. Route 66 se zkrátka stala symbolem silničních tripů napříč Amerikou.

The Great Ocean Road – australský pobřežní zázrak

Letecký snímek The Great Ocean Road, moře omývá pobřeží se silnicí
Australskou The Great Ocean Road postavili vojáci, Foto: Shutterstock

Tento 240 kilometrů dlouhý silniční úsek se táhne podél jihovýchodního pobřeží Austrálie mezi městy Torquay a Allansford. Silnice, kterou postavili vojáci letech 1919 až 1932, patří do seznamu australského národního dědictví. Je největším válečným památníkem na světě, protože je věnována vojákům zabitým během první světové války.

The Great Ocean Road dnes přitahuje turisty. Poskytuje přístup k několika významným orientačním bodům, včetně vápencových útvarů Dvanáct apoštolů. Silnice má dva jízdní pruhy (jeden v každém směru) a rychlostní limit se pohybuje mezi 50 km/h a 100 km/h.

První plány na její výstavbu se objevily na konci první světové války. V té době bylo jihozápadní pobřeží australského státu Victoria dostupné pouze po moři nebo přes drsnou buš. Předpokládalo se, že silnice propojí izolované osady na pobřeží a stane se důležitým dopravním spojením pro dřevařský průmysl a cestovní ruch.

V roce 1962 Úřad pro rozvoj cestovního ruchu prohlásil tuto komunikaci za „jednu z největších světových scénických silnic“. Stále se ale jedná o silnici v drsných podmínkách, na které se podepsaly přírodní živly. V roce 1960 se její část v Princetownu částečně odplavila vodou během bouří. Dne 11. srpna 1964 a 1971 došlo k sesuvům půdy, oba uzavřely úseky silnice poblíž města Lorne v australském státu Victoria. Požáry v její blízkosti ji uzavřely taky v letech 1962 a 1964. Její fungování omezil taky silný déšť v roce 2011.

Přesto si však uchovává kultovní status, protože nabízí projížďku v jednom z nejhezčích pobřeží v Austrálii. Úsek zahrnuje slavné surfařské pásy jako Bells Beach, rodiště značek Quicksilver a Rip Curl. Nachází se kolem ní taky úchvatné pláže s velrybami a známými útvary jako Dvanáct apoštolů.

The Garden Route – Přírodní zázrak Jižní Afriky

Město Knysna a laguna kolem Garden Route v Jižní Africe
Jihoafrická Garden Route má krásnou okolní přírodu, Foto: Shutterstock

The Garden Route vyniká jako skutečně mimořádná destinace v Jižní Africe pro místní i mezinárodní návštěvníky. Jedná se o cestu po jihovýchodním pobřeží země, která se táhne 300 kilometrů od města Mossel Bay na východ k městu Stormsrivier. Její název odkazuje k bujné vegetaci a rozmanité krajině roztroušené podél pobřeží.

Tato část Jižní Afriky nabízí krásné scenérie, pěší výlety, dobrodružství v divočině, ale i dovolenou na pláži, potápění a vinařské farmy. Najdete zde členité pobřeží, nedotčené písečné pláže, lesy, hory, soutěsky, jezera a řeky. Během srpna a září roste na jejích úsecích mnoho květin, což její přitažlivost ještě zvyšuje. V jejím okolí se nachází taky přírodní rezervace a národní parky, kam se můžete vydat na safari.

Její název přesto trochu klame a nenabízí přesný popis (zahrada, trasa) oblasti. Jde spíš o marketingový nástroj, ke kterému se hlásí města v jejím okolí. V roce 1964 byl vyhlášen národní park Tsitsikamma a v roce 1985 následovaly parky Wilderness a Knysna National Lake Area jako preventivní opatření na ochranu přírodních krás okolí. Nezahálela ani OSN, v roce 2017 UNESCO uznalo Biosférickou rezervaci Garden Route, která zahrnuje 700 tisíc hektarů.

Zdroje: www.travelinusa.us, www.theroute-66.com, kids.kiddle.co, africageographic.com, www.nature-reserve.co.za