Obecní dům v Praze: Veřejnost oslnil technickými vymoženostmi

Přidat na Seznam.cz

Praha má velkou spoustu lákadel. Pokud sem vyrazíte a máte pocit, že Pražský hrad znáte jako svoje boty, nabízí se možnost navštívit s průvodcem třeba zdejší secesní klenot, Obecní dům. Jeho výzdoba vás nadchne.

Centrum společenského života

V místech, kde se v letech 1380–1483 nacházel Králův dvůr, někdejší sídlo českých panovníků, stojí dnes Obecní dům. Dvůr skončil nejprve po roce 1556 v rukou šlechtického rodu Lobkoviců a ti ho následně prodali arcibiskupovi Arnoštu Vojtěchovi z Harrachu (1598–1667). Arcibiskup tu později zřídil výukový seminář pro nadané mladé chlapce, který zde fungoval do roku 1777, pak budovy obývali vojáci. Od nich je nakonec odkoupila Živnostenská banka, která nechala v letech 1902–1903 celý areál zbořit. Na původním místě vzniká úplně nové centrum pražského společenského života, Obecní dům. Stavět se začíná v roce 1905 a slavnostní otevření si Pražané nenechají ujít 22. listopadu 1911. Je to opravdu velkolepá podívaná pro všechny.

Zrod republiky

Budova, která čítá přes tisíc místností, což je na svoji dobu opravdu úctyhodné, dostala vybavení, nad kterým se tehdy všem laikům i odborníkům tajil dech: 28 hydraulických a elektrických výtahů, vzduchotechniku s dálkovým řízením, potrubní poštu, telefonní ústřednu, výrobnu ledu i moderní kuchyň. Svoji důležitou úlohu srdce společenského dění sehrál dům jako skutečné reprezentační centrum i v novodobých dějinách mladé Československé republiky. Ještě v době 1. světové války se tu 6. ledna 1918 zrodila Tříkrálová deklarace požadující samostatný československý stát a v červnu 1918 se tu ustavil Národní výbor československý, zárodek budoucího parlamentu a vlády. Dne 28. října 1918 byla z balkonu u Primátorského sálu vyhlášena samostatná Československá republika a vyšel zde v platnost dokonce i první zákon nového státu.

Zdroje: Obecnidum, Wikipedia, Pragucityline