Od Francouzů pro Američany: Socha Svobody

Přidat na Seznam.cz

Socha Svobody je jednou z nejvýznamějších památek Spojených států amerických. Proč zde vlastně stojí, a čí je to dílo? Podívejte se na tuto památku zblízka!

Od Francouzů

Tato socha je darem francouzského lidu, navrhl ji Frédéric Auguste Bartholdi, a jejím konstruktérem byl sám Gustav Eiffel, který se proslavil například Eiffelovou věží ve Francii. Socha Svodoby byla také roku 1886 posvěcena, má znázorňovat římskou bohyni Libertas a symbolizuje nezávislost USA.

Pochodeň a tabule

Pokud jste někdy tuto sochu viděli, pak víte, že v pravé ruce drží pochodeň a v levé tabuli. Na této tabuli je nápis „JULY IV MDCCLXXVI“, tedy 4. července 1776, což je datum, kdy byla vyhlášena nezávislost USA. Zajímavý je také přetržený řetěz, který má socha u nohou a který má symbolizovat zrušení otroctví.

Tehdy a dnes

V roce 1875, kdy se Francie zotavovala po válce, vznikla Francouzsko-americké unie, která měla financovat sochu. Rozhodnuto bylo tak, že Francie zaplatí sochu, Američané pak financovali podstavec. Zpočátku bylo těžké finance získat, nakonec se ale socha dostavila a dnes stojí na Liberty Island. Každý den je socha otevřená pro veřejnost, a tak si i vy můžete projít vnitřek sochy a podívat se nejen na krásný výhled.

zdroj: nps, statueofliberty, britannica